Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Mielno - informacje

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim, nad Morzem Bałtyckim oraz jeziorem Jamno. Pierwsze wzmianki pisemne o miejscowości pochodzą już z 1266 roku. W XVI wieku Mielno trafiło w posiadanie rodziny Damitz, i było ich własnością do XVIII wieku. W 1804 roku miejscowość zakupił ród Schmelingów. Już pod koniec XIX wieku w osadzie funkcjonowało niewielkie kąpielisko morskie. Do rozwoju turystycznego wsi przyczynił się Max von Schmeling, jeden z najsłynniejszych bokserów, który w 1936 roku pokonał króla światowego boksu Joe Louisa. Był on też prezesem Mieleńskiego Związku Kąpielowego, wspierał projekt budowy pływalni z podgrzewaną wodą.
Największym walorem wsi jest oczywiście piękna plaża, w sezonie strzeżona przez wykwalifikowanych ratowników dysponujących nowoczesnym sprzętem. Mieleńskie kąpielisko należy do najlepiej strzeżonych w kraju. Przy głównym wejściu na plażę warto zobaczyć słynny pomnik Morsa, będący symbolem organizowanego w Mielnie od 2004 roku Międzynarodowego Zlotu Morsów, na który przybywają amatorzy kąpieli w lodowatej wodzie z różnych państw. W Mielnie działa także Mieleński Klub Morsów "Eskimos". Na skwerze miejskim przy Urzędzie Gminy zobaczyć można Pomnik Jelenia, ufundowany niegdyś przez jednego z ziemian jako pamiątka udanego polowania. Jest bardzo charakterystycznym akcentem Mielna i stanowi wielką atrakcję turystyczną. Warto wybrać się także nad jezioro Jamno, które gwarantuje wiele atrakcji, jak wypożyczalnia sprzętu wodnego czy rejsy szybką motorówką.
Okolice Mielna również dostarczą wielu wrażeń. Miłośnicy spacerów z pewnością skorzystają z możliwości przejścia Aleją Lipową do Mielenka, godne uwagi są również przystanie rybackie w Unieściu i w Chłopach, gdzie można kupić świeżą rybę prosto z morza. Wielką atrakcją turystyczną jest również XIX-wieczna latarnia morska w Gąskach, dostępna dla zwiedzających w okresie wakacyjnym. Dotarcie do tych miejsc ułatwiają szlaki piesze i rowerowe, podążając którymi można zwiedzić wszystkie okoliczne miejscowości nadmorskie. 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.