Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Łopuszna - informacje

Wieś położona obok Nowego Targu w województwie małopolskim. Miejscowość charakteryzuje się znaczną różnicą wysokości, zabudowania zaczynają się u podnóża Gorców i wzdłuż potoku Łopuszanka wchodzą w głąb pasma górskiego. Z tego powodu osiedla wsi umiejscowione wysoko są niejako odosobnione od jej głównej struktury. Okolicznymi atrakcjami są spływy Dunajcem czy wycieczki statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, a przede wszystkim wycieczki w góry. Ze wsi bezpośrednio wiodą dwa szlaki turystyczne, niebieski na Turbacz, oraz czarny na polanę Zielenica. 
Do najciekawszych zabytków należy zaliczyć XV-wieczny późnogotycki drewniany kościół pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata, oraz dwór Tetmajerów zbudowany około roku 1790. Nazwę swą zawdzięcza temu, że przez jakiś czas był własnością Leona Przerwy - Tetmajera. Dwór wybudowany został przez Romualda Lisickiego, konfederata barskiego, a ostatnimi właścicielami byli Lgoccy, którzy w 1892 wyremontowali dwór nadając mu nowy wygląd. Po wojnach z pierwszej połowy XX wieku dwór przeszedł na własność państwową i z czasem niszczał, jednak w 1978 roku stał się własnością Muzeum Tatrzańskiego i rozpoczęły się prace nad jego sukcesywną odnową. Obecnie budynek jest muzeum etnograficznym działającym jako filia Muzeum Tatrzańskiego.
W Łopusznej dużą część życia spędził ksiądz Józef Tischner, filozof i kawaler Orderu Orła Białego, całe życie bardzo związany z Podhalem. Jego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu. do Gminnego Ośrodka Kultury dobudowana została po jego śmierci klasyczna góralska chata, nazwana "Tischnerówką". Dziś mieści się tam izba pamięci oraz muzeum pamiątek księdza. Mieści się tam też część multimedialna ze zbiorem filmów dokumentalnych oraz nagrania audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem księdza Tischnera. Jest to wyjątkowe miejsce, które co roku przyciąga tysiące turystów. 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.