Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Łomża - informacje

Miasto położone w województwie podlaskim nad Narwią. Osada powstała już w X wieku na skarpie, pozostałością jest grodzisko "Góra Królowej Bony" oraz "Wzgórze św. Wawrzyńca", na którym podobno stał kościół już w 1000 roku. W obecnych granicach miasto usytuowane zostało w XIV wieku, a prawa miejskie nadał książę Janusz I w 1418 roku. Od 1526 roku Łomża została miastem królewskim, w tamtym czasie również bardzo prężnie się rozwijała. Miasto było bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Niestety szybki rozwój stłumiony został za sprawą wojen szwedzkich oraz licznych klęsk żywiołowych nawiedzających miasto. Dalsza rozbudowa miasta i ponowne ożywienie przypadły na wiek XIX i początek XX, aż do I wojny światowej. Kolejna wojna dopełniła zniszczeń, znacząco spadła liczba ludności, a większa część miasta legła w gruzach. Po wojnie miasto było stopniowo odbudowywane, gospodarka znów się rozwijało oraz osiedliło się wielu nowych mieszkańców.
Łomża jest miastem pełnym zabytków. Do najciekawszych należy ratusz na Starym Rynku z początku XIX wieku (nie zachował się jednak pierwotny, usytuowany na środku rynku), Szpital św. Ducha, zespół cmentarzy wyznaniowych Stary Cmentarz, Plac Pocztowy czy Ogród Spacerowy. Bardzo interesujące są pełne zabytkowych kamienic ulice: Dworna, Sienkiewicza i Długa. W okolicy warto zobaczyć także Skansen Kurpiowski w Nowogardzie, jedno z najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce, a także Twierdzę Łomża - Forty w Piątnicy.
Okolice miasta to również niezwykła przyroda, w wielu miejscach przetrwały nienaruszone, dzikie lasy, co jest unikalne w skali całej Europy. Teren objęty jest ochroną w ramach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Dolina Narwi, utworzono też kilka rezerwatów przyrody. Park zwiedzić można dzięki licznym szlakom pieszym i rowerowym, a także wyjątkowym ścieżkom przyrodniczym. Wyjątkową atrakcją są także spływy kajakowe, do których szczególnie zachęca piękno rzek Narwi, Pisy czy Biebrzy. Łomża to miasto zapewniające wiele wrażeń, z pewnością każdy znajdzie w nim coś wyjątkowego.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.