Łąck - informacje

Wieś położona w województwie mazowieckim, nad jeziorami Łąckim Dużym i Łąckim Małym. Akt lokacyjny miejscowości wydał książę Siemowit III w 1371 roku. Na przestrzeni wieków było to miasteczko szlacheckie, a po powstaniu styczniowym decyzją cara Aleksandra II Łąck trafił w posiadanie rodziny Fuhrmannów. Mikołaj Fuhrmann wybudował neorenesansowy pałac, który można podziwiać w Łącku do dziś. Po odzyskaniu niepodległości państwo polskie przejęło majątek i przyznało niemal tysiąc hektarów ziem lasom państwowym. Decyzją prezydenta w 1923 roku utworzono Państwowe Stado Ogierów w Łącku. 
Stado Ogierów stanowi dziś dużą atrakcję turystyczną, choć jego główne zadanie to hodowla jak najlepszych koni różnych ras oraz służba polskiemu rolnictwu. Każdego roku organizowane są krajowe i międzynarodowe zawody konne w woltyżerce oraz pokonywaniu przeszkód. Konie ze stada biorą także udział w wyścigach, wystawach i pokazach. W Stadzie można także korzystać z lekcji jazdy konnej z instruktorem, pokonywać leśne szlaki, prowadzone są też "wczasy w siodle" i hipoterapia. Ponadto w ośrodku odbywa się szereg imprez, jak przejażdżki powozami, kuligi, biegi myśliwskie czy ogniska. Do atrakcji należy też możliwość uprawiania sportów wodnych na okolicznych jeziorach i wypożyczenia odpowiedniego sprzętu, wody jezior są także niezwykle bogate w ryby, co z pewnością docenią pasjonaci wędkowania. Warto zwiedzić też Izbę Edukacji Leśnej i Izby Pamięci Historycznej. 
Wielkim atutem okolicy jest piękna przyroda. Lasy Łąckie niemal w połowie leżą na obszarze Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, utworzono w nich także trzy częściowe rezerwaty przyrody. Walory naturalne z pewnością były jednym z powodów, dla których w okolicy powstawały plany filmowe. Nakręcono tam m.in. sceny do filmów "Szatan z siódmej klasy", "Pościg", "Stawka większa niż życie" czy "Ogniem i mieczem". Łąck jest miejscowością interesującą i pełną ciekawych obiektów, w której można doskonale, aktywnie wypocząć.