Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Jurata - informacje

Jurata jest wschodnią częścią Jastarni, położona na Mierzei Helskiej, w województwie pomorskim. Jeszcze sto lat temu w tym miejscu były jedynie lasy i wydmy, od 1928 roku ruszyła budowa uzdrowiska, możliwa za sprawą lokalnych właściwości klimatycznych Jastarni i obszaru do niej przyległego. Budowę rozpoczęła i prowadziła spółka założona do tego celu. Jurata szybko stała się najnowocześniejszym kurortem nadmorskim w Polsce, należąc jednocześnie do najbardziej popularnych. Najbardziej luksusowy hotel "Lido" przyciągał wiele sław i ważnych nazwisk, do których należeli m. in. Jadwiga Smosarska, gen. Władysław Sikorski, Wojciech Kossak oraz jego córki: Maria Pawlikowska - Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Po wojnie próbowano zmienić ekskluzywny charakter Juraty na bardziej dostępny, budowano tam wiele ośrodków wypoczynkowych zakładowych, resortowych i związkowych. W ostatnim czasie powraca jednak jej pierwotny, elitarny charakter. 
w Juracie koniecznie trzeba zobaczyć pomnik bogini Juraty, warte uwagi są także zabytkowe kamienice i pensjonaty, powstałe w większości w latach 30-tych XX wieku. Letnie kąpielisko "Międzymorze" od lat oblegane jest przez turystów. Z pewnością jest to wyjątkowa miejscowość letniskowa na mapie Polski, warto ją odwiedzić i poznać jej niezwykłą historię.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.