Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Jastrzębia Góra - informacje

Jest to północna część miasta Władysławowa, która tworzy jednostkę pomocniczą. Położona jest na Pobrzeżu Gdańskim, stanowi najbardziej wysuniętą na północ zamieszkałą część Polski (województwo pomorskie). Charakterystyczne dla tamtejszego wybrzeża jest ukształtowanie klifowe, które w najwyższym miejscu osiąga wysokość 33,2 m n.p.m. Nadbrzeże należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a w części wchodzi w skład Obszaru Chronionego Kaszubskie Klify. Osada jest bardzo młoda, powstała dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Niemniej wypoczywały w Jastrzębiej Górze takie osobistości Jak Marszałek Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Dogodny dojazd sprawił, że w bardzo krótkim czasie miejscowość stała się niezwykle popularnym letniskiem. Atrakcyjne położenie pozwala zwiedzać okoliczne miejscowości takie jak Karwia, Ostrowo, Chłapowo czy Władysławowo, a także półwysep helski.
Z pewnością uwagę przyciąga unikalne klifowe ukształtowanie linii brzegowej. Bukowy las, porastający gęsto zbocza klifu podlega ochronie w ramach rezerwatu krajobrazowego "Przylądek Rozewski". U stóp klifu znajdziemy XIX-wieczny falochron, wzmocniony kamieniami pokrywającymi plażę i dno morskie. W Nadmorskim Parku Krajobrazowy znajdziemy bardzo zróżnicowane ekosystemy, a co za tym idzie różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Szczególnie wart uwagi jest tamtejszy bałtycki szlak wędrówek ptaków, które w okresie migracji koncentrują się na tym obszarze. Koniecznie należy odwiedzić najdalej wysunięty punkt na wybrzeżu Polski - "Gwiazdę Północy", ustalony w wyniku wieloletnich badań i pomiarów. Warto zobaczyć także ponad 32-metrową latarnię morską w Rozewiu. W okolicy znajduje się wiele szlaków pieszych jak i rowerowych, znajdziemy tam także mnóstwo atrakcji turystycznych, liczne bary, restauracje i dyskoteki, wiele tras turystycznych, i wiele innych bardzo interesujących obiektów. 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.