Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Jarnołtówek - informacje

Wieś znajduje się w dolinie Złotego Potoku w Górach Opawskich, w województwie opolskim, zaraz obok granicy z Czechami. Najbliższe większe miasto to Głuchołazy. Osada na tym terenie powstała już w XIII wieku, wówczas też udokumentowane zostało wydobywanie złota w okolicy, po dziś dzień w masywie pobliskiej Góry Parkowej zachowało się wiele dawnych obiektów użytkowanych przy tej działalności.  Wieś kilkukrotnie niszczyły powodzie, dosyć często spotykane na tym obszarze. W 1909 roku już powstała zapora przeciwpowodziowa na Złotym Potoku, ufundowana przez cesarzową pruską Wiktorię Augustę. W 1997 roku zapora nie zapobiegła zupełnie skutkom powodzi, uchroniła jednak Jarnołtówek przed całkowitym niemal zatopieniem. Dziś stanowi ona także jedną z atrakcji turystycznych.
Do najciekawszych obszarów naturalnych okolicy należy z pewnością Park Krajobrazowy Góry Opawskie, przyciągający swym kolorowym pięknem szczególnie jesienią. Znajduje się tu Biskupia Kopa, po stronie czeskiej na szczycie jest kamienna wieża, skąd roztaczają się przepiękne widoki. Zwiedzanie lasów ułatwiają ścieżki przyrodniczo - dydaktyczne, takie jak "Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę", "Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach", "Z Pokrzywnej przez Olszak i Żabie Oczko do Jarnołtówka" oraz "z Jarnołtówka do Rozdroża Pod Piekiełkiem". Na terenie Parku znajduje się wiele pomników przyrody, w tym drzewa kilkusetletnie, a także przeszło 150 gatunków zwierząt i kilka gatunków roślin objętych ścisłą ochroną. Do pobliskich atrakcji przyrodniczych należą również leżące w czeskiej miejscowości Lipova również naturalne jaskinie, gdzie zobaczymy m. in. Kopułę Lodową, Kopułę Wierzby Płaczącej, Królewski Komin czy Skarbnicę. Łączna długość jaskiń udostępnionych do zwiedzania wynosi 350 metrów. 
Atrakcją turystyczną jest wyjątkowe kąpielisko leśne, znajdujące się w Pokrzywnej. Obiekt ten pozwala na zażywanie orzeźwiających kąpieli w otoczeniu malowniczych leśnych krajobrazów. Mówiąc o akwenach wodnych, należy wspomnieć o tamtejszych łowiskach, stanowiących prawdziwą gratkę dla wędkarzy. Jedno z łowisk znajduje się w Pokrzywnej, a dwa w Moszczance. Zimą również nie braknie atrakcji w okolicy, u podnóża Biskupiej Kopy znajduje się stok narciarski i snowboardowy dla początkujących oraz wyciąg narciarski, warto się także skusić na wyprawę do Czech. Cervenohorske Sedlo, Praded i Ramzowa to miejscowości pełne górskich stoków, które docenią zarówno narciarze, jak i snowboardziści i saneczkarze. Godny uwagi jest także kompleks wypoczynkowy Bohemaland w przygranicznej miejscowości Zlate Hory, w którym znajdziemy mnóstwo obiektów rekreacyjno-sportowych, szkołę narciarską, wypożyczalnię sprzętu czy nowoczesny wyciąg krzesełkowy. Jarnołtówek jest doskonałym miejscem do wypoczynku i rekreacji o każdej porze roku.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.