Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Janowice Wielkie - informacje

Wieś położona w województwie dolnośląskim, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich, nad rzeką Bóbr. Panuje tam klimat typowo podgórski, a jesień jest tam porą roku zdecydowanie cieplejszą aniżeli wiosna. Wilgotny klimat sprzyja leczeniu na w tym miejscu chorób laryngologicznych, pulmonologicznych i kardiologicznych. 
Po raz pierwszy wzmianka o miejscowości na piśmie pojawiła się w 1367 roku. Do najciekawszych zabytków należy barokowy kościół ewangelicki obecnie będący rzymskokatolickim kościołem pw. Chrystusa Króla, ruiny Zamku Bolczów, zespół pałacowy wokół Pałacu Schaffgotschów, dawne domy zdrojowe pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, jednak są to tylko przykłady. We wsi oraz w jej okolicy znajdziemy niezwykle wiele zróżnicowanych obiektów zabytkowych z różnych epok, określonych mianem Doliny Pałaców i Ogrodów. 
Ciekawą możliwością spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu jest wspinaczka skałkowa, do której doskonałe warunki stwarzają tamtejsze naturalne formy skalne Rudaw Janowickich. Warto zwiedzić także piękną Dolinę Janówki, a po drodze zobaczyć możemy wspomniany Zamek Bolczów. Żeby znaleźć wyjątkowe krajobrazy, warto wybrać się na pobliskie Mokradła Trzcińskie, będące jedynym zachowanym wśród kotlin śródgórskich torfowiskiem przejściowym, objęte ochroną programu Natura 2000. W sąsiednich Wieściszowicach koniecznie trzeba zobaczyć niezwykły kompleks trzech Kolorowych Jeziorek (Purpurowego, Błękitnego i Zielonego Stawu), między nimi przebiega ścieżka dydaktyczna "Zielonym Szlakiem przez Kolorowe Jeziorka". Zabarwienie ich jest naturalne, wynika ono z obecności różnych związków chemicznych w wodzie.
To tylko niektóre z wyjątkowo atrakcyjnych obiektów jakie znajdziemy w Janowicach Wielkich i najbliższej okolicy. Zwiedzanie ułatwiają liczne atrakcyjne szlaki piesze i rowerowe. Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajdziemy już trzy górskie szlaki konne, a na rzece Bóbr organizowane są spływy kajakowe. Z pewnością Janowice Wielkie są doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku w Sudetach.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.