Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Jabłonka - informacje

Wieś położona jest nad potokiem Czarna Orawa, w centralnej części regionu Górnej Orawy, w województwie małopolskim, blisko granicy polsko-słowackiej. Usytuowanie geograficzne odpowiada za specyficzny mikroklimat, nazywany polskim biegunem zimna. Miejscowość ma głęboką historię, już w 1368 roku znajdowała się tam komora celna, którą ustanowił król Kazimierz Wielki ze względu na przebieg w tym miejscu Szlaku Solnego wiodącego z kopalni w Wieliczce na Węgry.
Na obszarze Orawy zobaczyć możemy dawny Szlak Bursztynowy, Szlak solny, wytyczonych zostało wiele tras turystycznych, rowerowych, narciarskich a nawet konnych. W pobliskiej Zubrzycy Górnej, do której jest bardzo dogodny dojazd z Jabłonki, zwiedzić można Orawski Park Etnograficzny, gdzie centralnym obiektem skansenu jest dwór Moniaków, którego część powstała już w XVII wieku. Zobaczyć tu można charakterystyczną dla regionu dawną zabudowę. W Orawce zobaczyć można niegdysiejszą farbiarnię, a także XVII-wieczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W Jabłonce znajduje się Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, pochodzący z początku XIX wieku. 
Niedaleko znajdziemy także Babiogórski Park Narodowy, a w nim oprócz wielu pięknych miejsc na terenie parku, poznać można zwierzęta żyjące w tamtejszych lasach dzięki systemowi multimedialnemu czy zapoznać najważniejsze gatunki roślin tego obszaru, zebrane w Ogrodzie Roślin Babiogórskich znajdującym się obok dziedziny dyrekcji parku. Znajdują się tam również rezerwaty leśne "Bembeńskie" oraz "Na Policy", a także Orawsko-Nowotarskie Torfowiska.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.