Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Głogów - informacje

Miasto położone jest na Dolnym Śląsku nad rzeką Odrą. Miasto może poszczycić się wielowiekową tradycją, należy do najstarszych osad jakie powstały na terenie śląskim. Początkowo był to gród założony przez plemię Dziadoszan, następnie wybudowano w tym miejscu gród piastowski. Zdobycie tej wiedzy stało się możliwe dzięki zachowanym podziemiom kościoła grodowego z tamtych czasów. 
Gall Anonim opisywał w swoich kronikach obronę Głogowa przed atakami wojsk Henryka V. W XIII wieku Głogów był drugim po Wrocławiu największym miastem na Śląsku. Miasto trafiło pod panowanie Czech kiedy Kazimierz Wielki zrzekł się praw do Śląska w zamian za rezygnację Jana Luksemburskiego z korony polskiej. Od XVIII wieku aż do roku 1945 miasto pozostawało we władaniu pruskim. Z początkiem XX wieku Głogów pozbył się fortyfikacji, co umożliwiło miasto rozwój w innym kierunku, jednak działania wojenne w czasie II wojny światowej niemal zrównały Głogów z ziemią. Odbudowa miasta była powolna, po dziś dzień trwają prace rekonstrukcyjne w najstarszej części miasta.
Do najważniejszych zabytków miasta należy dziś Zamek Książąt Głogowskich, ratusz, teatr czy mury obronne wraz z fosą, a także szereg obiektów sakralnych jak dawna kolegiata diecezji wrocławskiej i liczne kościoły. Można tam zwiedzić również Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie, korzystać z basenów, kortów tenisowych czy boisk, a także odwiedzić lokalne kluby muzyczne.  

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.