Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Gdańsk - informacje

Miasto położone nad Morzem Bałtyckim, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim, razem z Gdynią i Sopotem stanowią Trójmiasto (województwo pomorskie). Wyjątkowa historia tego miejsca sięga już roku 980, pod koniec XX wieku w mieście gościł św. Wojciech, biskup praski, który został patronem miasta. Dzięki swemu położeniu gród rozwijał się bardzo dynamicznie, nawet pod zwierzchnictwem krzyżackim. Od XIV wieku Gdańsk należał do Związku Miast Hanzeatyckich, do miasta przybywało wielu ludzi innych religii i narodowości, miasto stało się multikulturowe. Na przestrzeni wieków miasto było bardzo bogate, znacznie ucierpiało jednak w wyniku II wojny światowej, której pierwsze strzały padły właśnie w kierunku gdańskiego półwyspu Westerplatte. Po wojnie Gdańsk stał się niejako ośrodkiem polskich dążeń do wolności, właśnie w tym miejscu w 1980 roku zapoczątkowane zostały wydarzenia, które zmieniły bieg dziejów Polski i doprowadziły do wyzwolenia spod radzieckiego zwierzchnictwa.
Obecnie Gdańsk jest tętniącym życiem, nowoczesnym miastem, które pamięta o swojej historii i odbudowało dawną świetność. Stanowi centrum kultury i nauki, także akademickiej, znaleźć tam można wiele rozrywek i wydarzeń sportowych, jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów, a także określane jest jako światowa stolica bursztynu. Do najciekawszych i najważniejszych zabytków miasta należy okazały i imponujący ratusz główny, Trakt Królewski będący jedną z najpiękniejszych ulic miasta, Fontanna Neptuna przed Dworem Artusa, Złota Kamienica, żuraw portowy, Bazylika Mariacka czy Kaplica Królewska. W Gdańsku znajdują się także liczne szlaki i trasy turystyczne, parki, plaże i kąpieliska, oraz wiele innych wartych uwagi obiektów.
Do wielkich atrakcji turystycznych należą także gdańskie muzea, jak Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Narodowe Muzeum Morskie czy Zabytkowa Kuźnia Morska. Na szczególną uwagę zasługuje Wystawa "Drogi do Wolności", mieszcząca się w podziemiach budynku Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Jako, że miasto jest stolicą bursztynu, znajdziemy tam wiele atrakcji związanych z tym surowcem, jak Muzeum Bursztynu, jarmark św. Dominika, mistrzostwa w poławianiu bursztynu czy Bursztynowy Szlak. Warta uwagi jest także wyjątkowa dzielnica Gdańska - Oliwa, a także mieszczące się na niej ZOO.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.