Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Elbląg - informacje

Miasto położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Elbląg, między jeziorem Drużno a Zalewem Wiślanym. Potwierdzone istnienie miasta było już w roku 1237, kiedy Krzyżacy założyli w tym miejscu zamek obronny, wokół niego rozwinęła się osada handlowa. Niecałą dekadę od powstania zamku Elbląg posiadał już prawa miejskie.
Elbląg stał się bogatym miastem portowym, również dzięki swojej przynależności do Hanzy w XIV wieku. W wyniku prac archeologicznych prowadzonych na starym mieście znaleziono takie przedmioty jak wyroby ze szkła, bursztynu, ceramiki, co dowodzi kontaktów handlowych Elbląga z Niemcami, Anglią, Niderlandami czy krajami skandynawskimi. W 1466 roku miasto stało się częścią państwa Polskiego, otrzymało liczne przywileje i stało się niezwykle ważnym portem morskim. W XIX wieku przez Elbląg pociągnięto tory kolejowe, użytkowany był również Kanał Elbląski. Miasto jednak na przestrzeni wieków wielokrotnie ucierpiało wskutek prowadzonych na tych terenach wojen, gdzie ostatnia z nich skutkowała zniszczeniem niemal całego miasta. Odbudowany dzięki ówczesnym przesiedleńcom, dziś Elbląg prężnie się rozwija, jest członkiem Euroregionu Baltic, posiada swój przemysł, jest miastem akademickim, w dalszym ciągu jest portem morskim, a także jest bardzo atrakcyjny dla turystów.
Do najciekawszych zabytków, jakie możemy zobaczyć w Elblągu, należy stale rekonstruowana Starówka, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, czy Centrum Sztuki Galeria EL, mieszczące się w dawnym kościele. Są tutaj również liczne szlaki piesze, rowerowe, a nawet samochodowy wzdłuż Kanału Elbląskiego. Bardzo interesujący obiekt stanowi Park Leśny Bażantarnia, położony na malowniczych wzgórzach. Z pewnością stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla osób aktywnych i nie tylko, można tu zwiedzać leśne okolice korzystając z wyznaczonych tras, wybrać się na przejażdżkę konną, bawić się w parku linowym, podziwiać lokalną bogatą faunę leśną, czy też wybrać się na Górę Chrobrego, która zimą staje się centrum sportów zimowych, m. in. są tam doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i jazdy na snowboardzie. Organizowane są również rejsy statkiem po Zalewie Wiślanym, a to i tak tylko niektóre atrakcje, jakie ma do zaoferowania Elbląg.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.