Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Drwinia - informacje

Wieś znajduje się w województwie małopolskim nad rzeką Drwinką, niedaleko Krakowa. Pierwsze wzmianki o osadzie na tym terenie pochodzą z 1270 roku, kiedy osada należała do księcia Bolesława Wstydliwego. Całość wsi stała się własnością króla w 1531 roku. Podczas zaboru w 1772 roku została włączona do dominium niepołomickiego i trwało to aż do pierwszej wojny światowej. Do najciekawszych zabytków tego obszaru należy XIX-wieczny kościół w Mikluszowicach, Dworek w Bieńkowicach wraz z ogrodem czy też zabudowania na Wyżycach stanowiące przykład regionalnego budownictwa. 
Do tamtejszych walorów przyrodniczych niewątpliwie zalicza się sąsiedzką Puszczę Niepołomicką, wyjątkowy kompleks leśny, w którym polowali m. in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski czy August II Mocny. Na jej terenie znajduje się sześć rezerwatów przyrody, dzięki którym możliwe jest utrzymanie puszczy w nienaruszonym stanie. Miejscowość posiada rozbudowującą się sukcesywnie bazę noclegową, w szczególności agroturystyczną. 
 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.