Darłówko i Darłowo - informacje

Darłówko nadmorska dzielnica miasta Darłowa, do której co roku zjeżdżają tysiące turystów. Leży w województwie zachodniopomorskim, w zachodniej części wybrzeża polskiego. Tamtejsza plaża podzielona jest na wschodnią i zachodnią za sprawą przecinającej jej rzeki Wieprzy, która wpada w tym miejscu do morza. Zachodnia plaża jest piaszczysta, szeroka, można tu zażywać kąpieli słonecznych i morskich, a także korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i innych atrakcji. Natomiast wschodnia plaża oddzielona jest od morza kamieniami, urządzono na niej boisko do gry w siatkówkę oraz ustawiono dmuchane zjeżdżalnie. Obie plaże w sezonie wakacyjnym posiadają kąpieliska morskie strzeżone przez ratowników. 
Oprócz pięknej, bogato zagospodarowanej plaży znajdziemy tu wiele innych atrakcji turystycznych. Bez wątpienia zaliczyć do nich można port, przyjmujący jednostki do 75 metrów długości. Organizowane są stąd również rejsy wycieczkowe po morzu, oraz rejsy wędkarskie, dające wyjątkową możliwość samodzielnego połowu ryb morskich. Port również przedzielony jest na dwie części, i większość atrakcji mieści się w tym od strony wschodniej. W zachodnim można podziwiać cumujące w przystani jachty. Nad rzeką dzielącą miasto wybudowano most rozsuwany, w miejscu dawnego XVII-wiecznego mostu drewnianego. Dzięki modernizacjom służył on aż do lat 70-tych XX wieku, kiedy w wyniku rozbudowy portu zdecydowano o rozebraniu mostu i wybudowaniu nowego, opartego na zupełnie nowym zamyśle. Pasjonatów militariów z pewnością zachęci coroczny Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku wschodnim, gdzie można podziwiać pojazdy jak czołgi, transportery czy motocykle wojskowe, uczestniczyć w ich prezentacjach oraz wybrać się na przejażdżkę, oraz korzystać z wielu towarzyszących atrakcji. Warto zobaczyć tam także latarnię morską, wysoką na 22 metry, udostępnioną do zwiedzania przez turystów.
Darłowo to 15-tysięczne miasto położone w województwie zachodniopomorskim, na zachodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Dwukrotnie nadano mu prawa miejskie, w 1270 i 1312 roku. W Darłowie zamieszkiwał urodzony w darłowskim zamku król Danii, Szwecji i Norwegii zjednoczonych Unią Kalmarską Eryk I Pomorski. Z tego powodu Darłowo kilkanaście lat temu zaczęło używać nazwy "Królewskie Miasto". 
W Darłowie zachowało się wiele zabytków jak barokowy ratusz, mieszczańskie kamienice oraz brama miejska, a także średniowieczny układ ulic. Warto tam zwiedzić m. in. Muzeum Zamek Książąt Pomorskich mieszczące się w powstałym w XIV wieku wielokrotnie przebudowywanym i rozbudowanym zamku, Mauzoleum Pomorskie, Kościół Mariacki oraz latarnię morską. W Darłowie znajduje się lotnisko wojskowe, z którego korzystać mogę również cywilne samoloty. Organizowane są tam również turystyczne rejsy na duńską wyspę Bornholm do miejscowości Nexo. Nadmorską dzielnicą miasta jest Darłówko.