Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Częstochowa - informacje

Częstochowa jest miastem położonym w województwie śląskim, nad rzeką Wartą, na styku Wyżyny Częstochowskiej, Obniżenia Górnej Warty oraz Wyżyny Wieluńskiej. Korzenie osadnictwa na tym obszarze sięgają 700 - 400 roku p.n.e., a jego świadectwa można obejrzeć do dziś w archeologicznym skansenie w Częstochowie. W czasach istnienia państwa Wiślan na tym obszarze znajdował się gród obronny. Częstochowa jaką znamy dziś zaczęła się rozwijać już w XIII wieku, kiedy to była głównie osadą targową, związaną z transportem rzecznym oraz ważnym szlakiem handlowym wiodącym przez Polskę. W XIV wieku następuje prężny rozkwit działalności handlowej, gdyż przez osadę poprowadzony został szlak między Wrocławiem a Mołdawią. Częstochowa została zlokalizowana na prawie magdeburskim w 1357 roku przez Kazimierza Wielkiego, natomiast prawa miejskie uzyskała około dwudziestu lat później, nie ustalono dokładnej daty. 
W 1382 roku książę Władysław Opolczyk ufundował klasztor paulinów, i umieścił w nim sprowadzony z Węgier cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny. Na jego umiejscowienie został wybrany kościół znajdujący się na wzniesieniu. Został on bogato wyposażony, książę nadał mu okoliczne wsie, folwarki oraz hutę żelaza. W niedługim czasie za sprawą Cudownego Obrazu zaczęli ściągać do kościoła pielgrzymi z kraju i z zagranicy, a od XV wieku Sanktuarium przyjmuje liczne pielgrzymki i stanowi najważniejszy tego typu ośrodek w Polsce. Podczas potopu szwedzkiego oblężona Jasna Góra została bohatersko obroniona, za sprawą czego król Jan Kazimierz w 1656 roku uznał Matkę Boską Częstochowską Królową Korony Polskiej. W czasie II Wojny Światowej Częstochowa była faktyczną siedzibą podziemnej Polski, znajdowała się tam Komenda Główna Armii Krajowej. Dzisiaj Częstochowa jest bardzo rozwiniętym, nowoczesnym miastem posiadającym swój przemysł, szkolnictwo wyższe, rozwiniętą infrastrukturę. Po dziś dzień Jasną Górę odwiedzają każdego roku miliony pielgrzymów.
Poza niewątpliwie najciekawszym dla turystów obiektem jakim jest Sanktuarium na Jasnej Górze, znajduje się tam wiele innych interesujących miejsc i zabytków. Należą do nich m.in. Stary Rynek, Ratusz, Dom Frankego, Aleja Najświętszej Maryi Panny, parki podjasnogórskie oraz liczne kościoły, jak Archikatedra św. Rodziny, Kościół św. Andrzeja i św. Barbary, Kościół św. Zygmunta i inne. Warta odwiedzenia niewątpliwie jest także Jura Krakowsko-Częstochowska, gdzie możemy podziwiać niezwykłe rzeźby terenu, formy skalne, obejrzeć wystawy czy zwiedzić jaskinie. Ponadto istnieją w Częstochowie liczne szlaki i trasy turystyczne, piesze jak i rowerowe, ponadto organizowane są spływy kajakowe. Naturalnie piękna, historyczna Częstochowa jest ważnym punktem na mapie Polski i miejscem szczególnie wartym odwiedzenia.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.