Brzeziny - informacje

Miasto położone jest w województwie łódzkim, w dolinie rzeki Mrożycy, w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, zaledwie 20 km od Łodzi. Brzeziny swoimi korzeniami sięgają głęboko do XII wieku, pierwsza wzmianka o osadzie pojawiła się na piśmie już w 1139 roku w dokumencie dotyczącym ufundowania parafii w tym miejscu przez arcybiskupa Jakuba z Żnina. Początkowo była to osada targowa rozciągająca się na wschód od kościoła parafialnego. W początkowym okresie było to miasto książęce, następnie prywatne: w latach 1462 - 1839 należały do rodziny Lasockich. 
Prężnie rozwijało się już w XVI wieku, powstał wówczas rynek, kilka ulic traktowych, wiele kościołów, a także dzisiejsze śródmieście. W epoce Renesansu powstało wiele zachowanych do dzisiaj wspaniałych rzeźb, rozwijało się sukiennictwo i piwowarstwo, a już w połowie XV wieku miasto było największym producentem sukna w Polsce, brzezińskie piwo również było znane i chwalone. Jednak uruchomienie fabrycznego wyrobu tkanin skutecznie wstrzymało rzemiosło i rozwój Brzezin. Dopiero z początkiem XX wieku krawiectwo znów rozkwitło za sprawą żydowskiej ludności zamieszkującej miasto. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało poważnie zniszczone. Po jej zakończeniu powstały tam państwowe zakłady odzieżowe. Pod koniec XX wieku zaczęło odradzać się prywatne krawiectwo, będące najbardziej charakterystycznym dla miasta rzemiosłem.
Do najważniejszych zabytków miasta, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie pobytu, należy Plac Jana Pawła II, dawny rynek o rysie średniowiecznym, a także ulica Joselewicza (dawna Żydowska), która na przestrzeni wieków była centrum życia społecznego i religijnego mniejszości żydowskiej. Interesujące są również wyjątkowe kościoły: utrzymany w stylu barokowym kościół św. Ducha wybudowany dzięki właścicielowi miasta Józefowi Lasockiemu, oraz gotycki kościół Podwyższenia Świętego Krzyża, który stanowi niejako muzeum sztuki sakralnej. Wart uwagi jest również drewniany kościół św. Anny, którego pierwotna wersja została przebudowana i w dzisiejszej formie istnieje od 1719 roku. Piękny park miejski z pewnością zachęci do spacerów, a najciekawszym muzeum jest tu przeszło stuletni pałacyk neoromantyczny, pełen zbiorów oddających krawiecką tradycję miasta.