Bojanów - informacje

Bojanów położony jest w województwie podkarpackim, korzenie historyczne zamieszkiwania okolicy sięgają XIV wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o osadzie na ziemi bojanowskiej. Z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego w należącym dziś do gminy Bojanów Przyszowie wzniesiono zamek myśliwski. W kolejnych latach bywali w nim królowie Polski: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk oraz Stefan Batory. Ciekawostką jest fakt istnienia w okolicy ogromnego stawu, którego powierzchnia szacowana była na 10 kilometrów kwadratowych. Niestety, obiekty te nie doczekały naszych czasów, gdyż staw został osuszony a zamek zniszczony jeszcze w XVII wieku. Okolice zamieszkiwali głównie drwale, bartnicy, smolarze, węglarze i inni rzemieślnicy w luźnych osadach. Z końcem XIX wieku istniały juz na tym teranie huty żelaza i szkła. Właśnie wokół jednej z hut szkła zawiązała się początkowo osada rzemieślników, w miejscu dzisiejszego Bojanowa. Od tamtego czasu gmina rozwijała się, jednak w wyniku działań wojennych w latach 40-tych XX wieku została niemal całkowicie zrównana z ziemią, w niektórych miejscowościach nie zachowały się żadne zabudowania sprzed tego okresu. Po wojnie wieś na nowo była odbudowywana.
Okoliczne lasy stanowią największy atut tamtejszych terenów. Dzięki nim można podziwiać malownicze krajobrazy, zobaczyć bory od suchych po bagienne. Wśród lasów zobaczyć można dawne osady, wsie oraz stare kapliczki. Obfitość terenów leśnych stwarza idealne warunki do wycieczek pieszych i rowerowych, pasjonaci wędkowania z pewnością zainteresują się rzeką Łęg o drugiej klasie czystości. Na rzece organizowane są również spływy kajakowe. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Bojanowie również gwarantuje bezpośrednie obcowanie z naturą, goście zakwaterowani są w domkach na terenie leśnym, dzięki czemu będąc tam nieprzerwanie mamy kontakt z przyrodą.
Wyjątkową atrakcję dla starszych i młodszych stanowi przyrodniczo - leśna ścieżka edukacyjna, podążając którą zobaczyć można najpiękniejsze miejsca leśnictw Zalesie i Maziarnia, a także obiekty takie jak leśne źródełko, taras widokowy, kapliczkę św. Huberta, a także zapoznać się z charakterem pracy leśników, czy poznać rodzime gatunki fauny i flory tego obszaru.