Wysowa-Zdrój - informacje

Uzdrowisko leży w południowo-wschodnim krańcu województwa małopolskiego, które graniczy ze Słowacją. Znajdują się w nim aż dwa przejścia graniczne, w niedalekiej odległości jest również Główny Szlak Wschodniobeskidzki, w związku z czym umiejscowienie jest wyjątkowo atrakcyjne. Dużym atutem jest również lokalizacja miejscowości w karpackim zgrupowaniu uzdrowisk: w promieniu 25 kilometrów znajduje się kilka innych zarówno polskich jak i słowackich miejscowości sanatoryjnych. Wysowa niewielka, mieszka w niej zaledwie 7 tys. osób, otaczają ją góry oraz wypływająca ze zbocza Jaworzynki rzeka Ropa. To zestawienie tworzy naprawdę piękną, malowniczą okolicę.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z połowy XIV wieku, kiedy Król Kazimierz Wielki nadał ziemię Janowi Gładyszowi. Przez pięć stuleci wieś zmieniała właściciela, do czasu aż kolejny już włodarz ziemski Maciej Lanckoroński odkrył lecznicze właściwości tamtejszych źródeł. Już w roku 1808 powstały pierwsze łazienki służące do zażywania kąpieli mineralnych, jednak dopiero z końcem XIX wieku rozwój uzdrowiska nabrał rozpędu.
Wyjątkowe właściwości uzdrowiskowe Wysowej wynikają nie tylko z obecnych tam źródeł mineralnych, ale także z wysokości, ja jakiej się znajduje (500 m n.p.m.), oraz położenia z dala od dróg o dużym natężeniu ruchu, a także braku przemysłu ciężkiego w bliskim sąsiedztwie. Prowadzone są tam bardzo skutecznie kuracje w chorobach układu trawiennego, moczowego, dróg oddechowych, układu kostno-stawowego, mięśniowego oraz tkanki łącznej, a także przy przewlekłej niewydolności nerek czy złej przemianie materii. 
Najważniejszym jednak walorem Wysowej są tamtejsze wody mineralne. W uzdrowisku znajdziemy źródła: Aleksandra, Franciszek, Józef oraz Henryk, które są ogólnodostępne. Pozyskiwana z nich woda wykorzystywana jest do produkcji butelkowanej wody mineralnej, szeroko znanej marki "Wysowianka". Na kuracjuszy w Wysowej czekają także formy wspomagania leczenia takie jak muzykoterapia czy hipoterapia, oczywiście oprócz standardowych zabiegów leczniczych.
Górski teren wokół uzdrowiska zachęca do pieszych wędrówek. Zdobywanie okolicznych szczytów może stanowić prawdziwe wyzwanie, gdyż jest ich dużo: Ostry Wierch (938 m n.p.m.), Jaworzynka (869 m n.p.m.), Kozie Żebro (847 m n.p.m.), Cigielka (807 m n.p.m.), Wysota (788 m n.p.m.), Jawor (720 m n.p.m.), oraz Gródek (712 m n.p.m.). Dodatkowym udogodnieniem dla turystów są wyznaczone szlaki wiodące po okolicy, zarówno piesze jak i rowerowe, oraz konne. Szlaki posiadają w pobliżu cerkwi punkt węzłowy z zamieszczoną mapą szlaków, aby ułatwić podróżującym orientację w terenie.
Turyści ceniący sobie podziwianie lokalnej architektury z pewnością zainteresują się wspomnianą wyżej pochodzącą z XVIII wieku prawosławną cerkwią, a także kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, który został zbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak bezpośrednio nawiązuje do miejscowych tradycji budownictwa. Na uwagę zasługuje również przeszło stuletni Dom Zdrojowy, w którym obecnie mieści się hotel oraz kawiarnia.