Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Łeba - informacje

Łeba znajduje się nad wybrzeżem Bałtyku, między jeziorami Łebskim i Sarbsko, w województwie pomorskim. Przed reformą administracyjną wchodziła w skład województwa słupskiego, jednak z nowym podziałem administracyjnym wiąże się też ciekawostka dotycząca Łeby. 11 czerwca 1998 roku miasto postanowiło o swojej separacji od kraju i utworzeniu Księstwa Łeba, niezależnego od Polski. Mieszkańcy Łeby przeprowadzili wolne, posunięte w demokracji tak daleko wybory, że czynne prawo wyborcze miał każdy Łebianin powyżej siódmego roku życia. Dzięki ich przeprowadzeniu mieszkańcy wybrali swojego księcia. W tej chwili Łeba wydaje własne paszporty, walutę. Formalnie oczywiście miasto należy do Polski.
W bliskim sąsiedztwie Łeby znajdują się niezwykle ciekawe obiekty naturalne. W kierunku wschodnim jest to rezerwat leśno - wydmowy "Mierzeja Sarbska", natomiast w kierunku zachodnim możemy dotrzeć do Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to wyjątkowy w skali kontynentu teren, który przyciąga tysiące turystów chętnych do spaceru po jedynych w swoim rodzaju ruchomych wydmach. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom terenów rezerwatu i wyznaczeniu konkretnych tras i zasad zwiedzania, naturalne piękno tego obszaru z pewnością będzie zachwycać wiele przyszłych pokoleń.
Miasto przede wszystkim jest miejscem letniego wypoczynku turystów, którzy cenią sobie tutejsze piękne plaże, rozbudowaną bazę noclegową oraz wyjątkowe atrakcje turystyczne. Należy do nich z pewnością port jachtowy Marina Łeba, który był pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Ma on możliwość zmieścić do 120 różnych jednostek, w tym także jachty o długości 18 metrów. W Łebie znaleźć można również przeszło stuletni zamek, który mimo stosunkowo młodego wieku jak na tego typu budowle niewątpliwie zyskuje dzięki swojej ciekawej architekturze oraz położeniu w uroczej okolicy. Zdecydowanie jest obiektem wartym obejrzenia. W mieście znajduje się również latarnia morska z początku XX wieku, której wysokość sięga 34 metrów, jest ona otwarta dla zwiedzających, co jest kolejną atrakcją Łeby.
 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.