Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Lądek-Zdrój - informacje

Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce i w całej Europie, jego bogata tradycja sięga XIII wieku. Pierwsze zapisy mówiące o istnieniu urządzeń kąpielowych w tym miejscu pochodzą z 1241 roku i dotyczą ich zniszczenia, można więc przypuszczać, że historia uzdrowiska sięga jeszcze głębiej. Miasto jest niewielkie, położone w województwie dolnośląskim na ziemi kłodzkiej, między Krowiarkami a Górami Złotymi, w południowo-wschodniej części Sudetów. 
Lądek-Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych. Podstawą działalności uzdrowiskowej są tu cieplice siarczkowe i fluorkowe, które zawierają radon. Sława uzdrowiska docierała za granice kraju, dzięki czemu kuracjuszami byli tu również tacy goście jak caryca Katarzyna II, car Aleksander I, Goethe czy prezydent USA John Quincy Adams. 
Miejscowość oprócz kuracji zachęca szczególnie do korzystania z aktywnych form wypoczynku. Jest to możliwe dzięki licznym górskim szlakom dla wielbicieli pieszych wędrówek, ponadto można zwiedzić ruiny zamku Karpień. To właśnie przyległa osada Leśna, która w XII wieku była osadą służebną, przekształciła się w Lądek. Obecnie z zamku zachowało się niewiele, pozostałe ruiny obejmują głównie piwnice, jednak są doskonałym obrazem rozplanowania średniowiecznego miasta z grodem wewnętrznym i zewnętrznym.
Również osoby preferujące wypoczynek w granicach miasta nie będą narzekać na nudę. Można tu obejrzeć piękne barokowe zabytki, jak Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z rzeźbami Michaela Klahra. Zachowały się również zabytki z innych epok, jak gotycki most z figurą św. Jana Nepomucena, czy renesansowe kamieniczki na rynku, a także ratusz miejski w stylu neorenesansowym.
 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.