Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Kraków - informacje

Kraków jest miastem szeroko znanym, o wspaniałej tradycji. Jest stolicą województwa małopolskiego, a zarazem największym polskim uzdrowiskiem pod względem liczby ludności. Dawna stolica Polski do dziś jest najchętniej odwiedzanym polskim miastem przez zagranicznych turystów. Zamek na Wawelu i krakowskie stare miasto należą do najwspanialszych zabytków Polski, zarówno ze względu na swoją okazałość i niesamowitą architekturę, jak i doskonałe zachowanie budowli w ich pierwotnej formie. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie jest najstarszą uczelnią w kraju i po dziś dzień jest symbolem polskiej nauki.
Wśród turystów tłumnie przybywających do Krakowa niewielu posiada wiedzę o wyjątkowym uzdrowisku znajdującym się w mieście. O jego unikalności świadczy fakt, że jako jedyne w Polsce jest zlokalizowane na obszarze przeszło milionowej aglomeracji, również jest jednym z niewielu na świecie uzdrowisk tego typu. Położenie to jednak bynajmniej nie wpływa negatywnie na wartość leczniczą uzdrowiska, które swoją działalność prowadzi już od 200 lat.
Historia uzdrowiska sięga już XIV wieku, kiedy wydobywano tam siarkę, a źródła siarczkowe wykorzystywane były do zwalczania zarazy. Dwa wieki później zakonnicy z tamtejszych terenów wykorzystywali źródła do kąpieli leczniczych. W roku 1811 z inicjatywy profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało uzdrowisko Kraków - Swoszowice, i w krótkim czasie osiągnęło bardzo szeroką popularność. Prężny rozkwit ośrodka na długie lata wstrzymany został po Powstaniu Listopadowym. W czasie I Wojny Światowej uzdrowisko Swoszowice uległo niemal całkowitemu zniszczeniu. Inaczej rzecz wyglądała w trakcie kolejnej wojny światowej. Niemcy rozbudowali Łaźnie i uzdrowisko znów funkcjonowało i rozwijało się. Po zakończeniu wojny Swoszowice zostały włączone w granice administracyjne Krakowa. Prowadzono kolejne badania, dzięki którym wykryto kolejne źródła wód mineralnych i rozpoczęto ich eksploatację. 
Uzdrowisko krakowskie zajmuje się leczeniem chorób takich jak schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, gościec łuszczycowy oraz choroby narządów ruchu (pourazowe oraz pooperacyjne). Wart podkreślenia jest fakt wysokiej skuteczności leczenia w Swoszowicach: 85% pacjentów wyraźnie poprawiło swój stan zdrowia po kuracji, należy też podkreślić znaczną poprawę samopoczucia po odbyciu serii zabiegów leczniczych. Samo uzdrowisko otoczone jest wspaniałymi terenami zielonymi z zabytkowym Parkiem Zdrojowym oraz rzeką Wilgą.
Poza możliwością podjęcia leczenia, na kuracjuszy czeka wiele możliwości spędzania wolnego czasu aktywnie. Okoliczne wspaniałe zabytki zachęcają do spacerów i zwiedzania, jak na przykład Rynek Główny, który był największym autentycznym rynkiem w średniowiecznej Europie, czy też krakowskie Sukiennice. W niedalekim sąsiedztwie Krakowa również można znaleźć wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, jak unikalna w skali światowej kopalnia soli w Wieliczce, czy też Wadowice - rodzinne miasto papieża Jana Pawła II, lub historyczny obóz zagłady w Oświęcimiu. 

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.