Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Jastarnia - informacje

Miasto umiejscowione jest w środkowej części Mierzei Helskiej, która jest największym polskim półwyspem. Jastarnia posiada prawa miejskie od 1973 roku, jednak swoją historią sięga aż do średniowiecza, kiedy w zapisach pojawiły się ślady o istnieniu osady. Pierwsza wzmianka datowana jest na rok 1378. Dzięki tak długoletniej tradycji Jastarnia zachwyca kaszubską zabudową, oraz uroczymi wąskimi uliczkami, których nazwy opisane są w dwóch językach : polskim i kaszubskim. Miasto szczyci się swoją kaszubską tradycją i stara się ją podkreślać i akcentować, a jest to także dodatkowym walorem turystycznym. Jastarnia jest włączona w obszar Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i trudno się temu dziwić, gdyż jej powietrze nasycone jest jodem, plaże są czyste i piaszczyste, a w okolicy są piękne, bujne lasy.
Jastarnia nie jest dużym miastem, jednak może się pochwalić kilkoma wyjatkowymi, unikalnymi obiektami. Zalicza się do nich powstały w okresie międzywojennym port rybacki, który dziś wykorzystywany jest także jako przystań żeglarska. Wyjątkowo interesująca jest także historia tamtejszej latarni morskiej. Została wybudowana w 1939 roku, jednak już po miesiącu swojego działania została wysadzona przez żołnierzy polskich, żeby zapobiec przejęciu jej przez wojsko niemieckie. Odbudowa tej latarni miała miejsce dopiero w roku 1950, przy czym nie zachowano jej pierwotnej wysokości i nowa latarnia jest niemal dwa razy niższa. Światło emitowane przez latarnię widoczne jest na odległość dziesięciu mil morskich, czyli ponad 18 kilometrów.
Niewątpliwą zaletą Jastarni są znakomite warunki do uprawiania windsurfingu, co wynika z naturalnych warunków stwarzanych przez Zatokę Pucką. W mieście powstała Szkoła Windsurfingu, w której każdy amator może spróbować i doskonalić swoje umiejętności windsurferskie. Jest tu również pięknie położona ścieżka rowerowa, która biegnie przez całą długość gminy Jastarnia - od Kuźnicy do Juraty. Trasa jej przebiegu omija wzniesienia, dzięki czemu jazda nie jest wyczerpująca i dostarczy świetnej rozrywki użytkownikom w każdym wieku. Atrakcyjność szlaku rowerowego podnosi dodatkowo widok, gdyż można z niego podziwiać oba brzegi półwyspu.
 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.