Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Iwonicz-Zdrój - informacje

Miasto znajduje się w województwie podkarpackim, leży w niedalekim sąsiedztwie Krosna. Liczy około dwóch tysięcy mieszkańców. Uzdrowisko umiejscowione jest w Beskidzie Niskim, na wysokości 410 m n.p.m., w dolinie Potoku Iwonickiego. Wzmianki o wsi w tym miejscu pojawiały się już w XIV wieku, a nazwę swoją miejscowość wywodzi od patrona prawników, św. Iwona.
Uzdrowisko Iwonickie zalicza się do jednego z najstarszych w Polsce, a lecznicze działanie miejscowych wód mineralnych zauważono już za czasów panowania Władysława Jagiełły. W czasach obecnych w Iwoniczu leczone są  choroby układu trawienia (żołądka, dwunastnicy, dróg żółciowych, jelit, wątroby), choroby ortopedyczne (stany pourazowe, wrodzone i nabyte wady narządów ruchu), choroby reumatologiczne, choroby dróg oddechowych (nieżyty, zapalenia), układu nerwowego (stwardnienie rozsiane), choroby kobiece, otyłość, osteoporozę i choroby skóry. 
Naturalne żródła występujące na tym obszarze z czasem uległy naturalnemu zdemineralizowaniu, w związku z czym przestały być już eksploatowane. Rozwój techniki jednak dzięki metodzie odwiertów umożliwił utworzenie nowych źródeł, dzięki czemu kuracjusze w dalszym ciągu mogą korzystać z kąpieli mineralnych, inhalacji, picia wód mineralnych. Na ich bazie są tworzone produkty uzdrowiskowe znane pod wspólną nazwą "Iwoniczanka". Wszystkie dziewięć sanatoriów funkcjonujących w Iwoniczu zapewnia, że każdy z dolegliwościami wymienionymi wyżej będzie mógł skorzystać z zabiegów specjalistycznych oferowanych przez uzdrowisko, jak i wypocząć w małej, spokojnej miejscowości i nacieszyć się niezwykle czystym powietrzem, co samo w sobie wpływa nadzwyczajnie korzystnie na nasze zdrowie.
Ciekawą atrakcją dostępną w Iwoniczu dla turystów oraz osób przyjeżdżających na leczenie są specjalne ścieżki zdrowia. Są one pieszymi trasami wycieczkowymi wiodącymi do okolicznych gór oraz lasów. Wyznaczone zostały również szlaki rowerowe, idealne dla pasjonatów aktywnego wypoczynku. Miejscowość jest również pełna malowniczych miejsc, warto wybrać się więc na zwyczajny spacer, by podziwiać zabytki takie jak pałac Załuskich czy pochodzący z XV wieku drewniany kościół.
 

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.