Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Horyniec-Zdrój - informacje

Horyniec-Zdrój położony jest w malowniczym obszarze Roztocza Południowego, na północnym wschodzie województwa podkarpackiego. Jest to duża wieś położona z dala od dużych aglomeracji miejskich i ruchliwych dróg, doskonała do spokojnego, wyciszającego wypoczynku w zachwycających okolicznościach przyrody. Wypoczynek w tym miejscu pozwala na wzięcie głębokiego wdechu, odetchnięcia od codziennego pędu i nabrania nowej energii. W kierunku północno-zachodnim od miejscowości znajduje się Płaskowyż Tarnobrzeski. 
Krainy Geograficzne, na granicy których położona jest wieś, bogate są w rozmaite formy ukształtowania terenu, dzięki czemu krajobraz jest unikalny, obfitujący we wzniesienia oraz podmokłe doliny, które okresowo zmieniają się w mokradła o niezwykłym klimacie. 
Największe złoża borowiny, jakie występują w Polsce, można znaleźć właśnie tam. Oprócz tego Horyniec-Zdrój posiada niezwykle cenne źródła mineralne, co umożliwia rozwijanie działalności sanatoriów, szczególnie, że miejscowość posiada status uzdrowiska. By podratować zdrowie bywała w tym miejscu Marysieńka Sobieska, a ponoć i sam król Jan III Sobieski odwiedzał tą wieś. Powstanie pierwszych sanatoriów będących zalążkiem dzisiejszego kompleksu uzdrowiskowego datowane jest na początek XIX wieku. Niestety w wyniku walk polsko-ukraińskich w okresie II Wojny Światowej obszar ten bardzo ucierpiał i uległ zniszczeniom. W wyniku tych zdarzeń Horyniec - Zdrój obecnie jest na etapie odbudowy swojej świetności uzdrowiskowej. Mimo walk jakie toczyły się na tym obszarze, zachowało się kilka zabytków, jak Pałac Ponińskich powstały w miejscu dawnego dworu Telefusów - siedemnastowiecznych właścicieli wsi Horyniec. 

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.