Gołdap - informacje

Miasto położone jest na północno-wschodnim skraju województwa warmińsko-mazurskiego, w odległości mniejszej niż 4 kilometry od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Na liście przyszłych miejscowości uzdrowiskowych znajdował się już od roku 1982, jednak oficjalny tytuł został nadany pod koniec 2000 roku. W latach 60-tych XX wieku prowadzono badania, które dowodziły, że powietrze w Gołdapi jest najczystsze w całej Polsce. Badania te powtarzane były wielokrotnie, odkryto również na tym terenie zasoby borowiny, dzięki czemu bezspornie dowiedziono walorów uzdrowiskowych miejscowości. Tamtejsze sanatorium specjalizuje się w kuracjach narządów ruchu, chorób układu oddechowego, nerwowego oraz w leczeniu chorób kobiecych.
W okolicy miasta znajdują się rozległe lasy, które zajmują prawie jedną trzecią powierzchni regionu. Dawniej lasy te obfitowały w zwierzynę łowną, zyskały popularność w Europie jako znakomite tereny łowieckie. W lasach Puszczy Romnickiej, będącej dziś Parkiem Krajobrazowym polował cesarz Wilhelm II. Dzisiaj na wspomniany park krajobrazowy składa się pięć rezerwatów przyrody. Ciekawym atutem okolicy są także Szeskie Wzgórza, a zwłaszcza należąca do nich Szeska Góra, której szczyt sięga wysokości 308 m. n.p.m., Góra Tatarska - która na samym szczycie ma jeziorko, czy też Piękna Góra - najlepiej zagospodarowana, wyposażona w wyciągi narciarskie i kolejkę krzesełkową.
Gołdap wraz z Puszczą Romnicką stanowi teren o niezwykłej historii. Ziemie te pierwotnie zamieszkiwane były przez plemię Jaćwingów, później pojawiła się również ludność polska i litewska. Jednak w związku z długoletnim pozostawaniem obszaru pod panowaniem pruskim, większa część historii tego obszaru wiąże się z korzeniami niemieckimi. W czasie II wojny Światowej dowództwo Luftwaffe miało swoją bazę na terenie Puszczy Romnickiej. W Lesie Kumiecie zachowały się ruiny wyrzutni rakiet V2, które w pewnej części prawdopodobnie były produkowane również na tym terenie.