Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Busko-Zdrój - informacje

Miasto to jest jedną z najbardziej znanych i atrakcyjnych polskich miejscowości uzdrowiskowych. Niewielkie, kilkunastotysięczne miasto przyciąga od lat swoim wyjątkowym charakterem oraz niezaprzeczalnymi walorami leczniczymi. Położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego. Solanki występujące w tym miejscu wspominane są na piśmie już w roku 1252, gdzie mówi o nich przywilej Bolesława Wstydliwego. Pierwsze profesjonalne badania potwierdzające niezwykłe właściwości buskich źródeł miały miejsce w 1808 roku. Od tej chwili nastąpił prawdziwy rozkwit uzdrowiska, już w XIX wieku liczba kąpieli odbywanych przez kuracjuszy szacowana była na ponad 50 000 w ciągu jednego sezonu, co daje wprost spektakularny obraz popularności Buska.
W Busku - Zdroju obecnie działalność prowadzi trzynaście obiektów sanatoryjnych, których historia jest zróżnicowana. Do najbardziej tradycyjnych ośrodków należy Sanatorium "Marconi", które zlokalizowane jest w centrum Parku Zdrojowego. Miejsce to jako pierwsze stało się wizytówką Buska. Dla odmiany bardzo nowoczesnym, rozległym obiektem jest Sanatorium "Włókniarz", tak więc każdy turysta i kuracjusz z pewnością znajdzie najbardziej dogodne dla siebie miejsce. Właściwości lecznicze uzdrowiska wynikają głównie z wyjątkowych gruntowych wód mineralnych występujących na tym terenie. Bogate pokłady wody siarczkowej, jodłowo - bromkowej oraz borowiny wspomagają i znacznie podnoszą rezultaty prowadzonych kuracji leczniczych chorób takich jak reumatyczne, pourazowe, neurologiczne, układu krążenia oraz choroby dermatologiczne. Lokalna marka wody butelkowanej "Buskowianka", szeroko rozpoznawalna w całym kraju, powstaje na bazie lokalnych wód mineralnych.
Do największych atrakcji Buska - Zdroju można zaliczyć profesjonalnie i kompleksowo przygotowane szlaki tematyczne, tak zwane "Ponidziańskie Szlaki". Istnieją one od początków XXI wieku, w skład ich oferty wchodzą jedno- lub dwudniowe piesze oraz rowerowe wycieczki, których celem jest poznanie wyjątkowego piękna okolic Buska, lokalnych tradycji, historii oraz zabytków. Jest to aktywny, zdrowy i modny sposób spędzania urlopu, na świeżym powietrzu, z dużą dawką ruchu dla osób w każdym wieku. W miejscowości jest również rozwinięta baza sportowo - rekreacyjna, w skład której wchodzą obiekty takie jak baseny, korty tenisowe oraz stadniny koni, dzięki czemu każdy z odwiedzających może tu znaleźć najbardziej dogodną dla siebie formę spędzania czasu.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.