Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Borne Sulinowo - informacje

Miasto położone jest w powiecie Szczecinek, woj. zachodniopomorskie. Okoliczne tereny bogate są w jeziora, których liczba wynosi 57,  występują także liczne rzeki, co zadecydowało o nazwie geograficznej obszaru: Pojezierze Drawskie. Tereny te pokryte są w większości lasami, których część znajduje się na wzgórzach, z których najwyższym jest Łęcka Góra (214 m. n.p.m.). Dopełnieniem malowniczego krajobrazu okolicy są rozległe wrzosowiska, jedne z największych w Europie.
Borne Sulinowo jest także miastem o charakterze militarnym. Od wielu lat jest ściśle związane z wojskiem, już w okresie przedwojennym armia niemiecka miała na tym obszarze swój poligon oraz bazę wojskową. Po zakończeniu drugiej Wojny Światowej armia radziecka wykorzystała istniejącą już infrastrukturę i zaadaptowała ją do swoich potrzeb, tworząc tajną bazę - Borne Sulinowo nie istniało w oficjalnych dokumentach, figurowały w tej okolicy jedynie tereny leśne. W roku 1992 żołnierze radzieccy ostatecznie opuścili ziemie polskie, a Borne Sulinowo powróciło na mapy. Rok później zostały mu nadane prawa miejskie. Do dnia dzisiejszego odczuwalna jest koszarowa przeszłość miasta, choćby w postaci pozostałych, opuszczonych już budynków.
Wracając do zespołu wodnego w okolicy miasta, należy wspomnieć, iż tereny te są prawdziwym rajem wędkarskim. Największa rzeka, Piława, choć na tle innych polskich rzek jest niewielka, swoim ukształtowaniem i położeniem zachęca do spływów kajakowych. Istotny jest również fakt, że wody na tym obszarze są bardzo czyste - wszystkie sklasyfikowane są w I i II klasie. Wynika to z braku przemysłu ciężkiego, niskiego poziomu gęstości zaludnienia oraz infrastruktury kanalizacyjnej. Największym z jezior okolicy jest Pile, którego powierzchnia przekracza 1000 ha, a Borne Sulinowo leży nad samym jego brzegiem.
 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.