Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Augustów - informacje

Augustów jest miastem leżącym na Równinie Augustowskiej, otacza go Puszcza Augustowska (woj. podlaskie). Prawa miejskie zostały nadane 17 maja 1557 roku, założycielem tego miasta był Zygmunt August. W okolicy znajdują się jeziora Necko, Sajno, Białe, Rospuda oraz Studzienne. Stanowi zagłębie turystyki i sportów wodnych, gdzie zjeżdżają się pasjonaci zarówno kajakarstwa, żeglarstwa, wioślarstwa oraz narciarstwa wodnego, a także sportów motorowych. 
Jedną z największych atrakcji Augustowa, a zarazem czołowym zabytkiem regionu jest kanał augustowski. Wpływa on w sposób znaczący na rozwój Augustowa oraz jego okolic. Budowa kanału zainicjowana została w roku 1823, osobą kierującą tym przedsięwzięciem był Ignacy Prądzyński. Długość kanału wynosi 101 kilometrów, umiejscowionych jest na nim 18 śluz. Do jego elementów zaliczana jest również rzeka Netta oraz rzeka Czarna Hańcza, jak również zespół jezior augustowskich.
Walory uzdrowiskowe Augustowa opierają się na obecności w powietrzu olejów eterycznych i fitocytów wydzielanych przez liczne drzewa iglaste, co ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Ich działanie wspomaga leczenie chorób układu krążenia, reumatologicznych, czy chorób narządów ruchu, działają również bakteriobójczo. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Dolina Rospudy, chroniona jako obszar Natura 2000. Znajduje się tam niezwykle bogate w walory przyrodnicze torfowisko, które jest zarzewiem sporów w kwestii przebiegu obwodnicy Augustowa.
W mieście tym można znaleźć wiele atrakcji turystycznych, jak rejsy katamaranem i gondolami, profesjonalny wyciąg nart wodnych oraz tor kartingowy. Można znaleźć tu również bardziej tradycyjne rozrywki jak kręgielnie, jest również dużo możliwości aktywnego wypoczynku typu jazda konna czy wycieczki po szlakach pieszych i rowerowych. Podane przykłady są jedynie zarysem możliwości spędzania czasu wolnego w Augustowie, miasto jest bowiem bogate w szeroki wachlarz ofert dla turystów.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.