Żegiestów-Zdrój - informacje

Miejscowość uzdrowiskowa położona nad Popradem i Żegiestowskim Potokiem w województwie małopolskim. Osada powstała pod koniec XVI wieku, została ulokowana przez biskupa Franciszka Krasińskiego. Miejscowa ludność zajmowała się głównie hodowlą bydła, a w czasie rozbiorów Polski zaczęto uprawiać rolę, mimo znacznej jałowości okolicznych ziem. Był to skutek wprowadzenia podatku od bydła, i znacznie wpłynęło to na zubożenie miejscowej ludności. Rozwój osady jest nierozerwalnie związany z uzdrowiskiem. W połowie XIX wieku odkryto pierwsze źródła wód mineralnych, w krótkim czasie rozpoczęto budowę pensjonatów i łazienek, pojawili się pierwsi kuracjusze. Zarządcami obiektów zdrojowych była rodzina Medweckich. Dokładali oni wszelkich starań, by uzdrowisko rozwijało się i spełniało oczekiwania gości. Wybudowano Dom Zdrojowy wraz z parkiem, a także nowe łazienki kąpielowe. Popularność uzdrowiska najlepiej obrazuje fakt, że właściciele wprowadzili rezerwacje miejsc, ponieważ brakowało ich dla niezapowiedzianych gości.
Karol Medwecki zarządzał uzdrowiskiem niemal do schyłku XIX wieku. Po jego śmierci zakład leczniczy ucierpiał wskutek pożaru, doszło również do rozległej awarii urządzeń. Problemy z uzdrowiskiem zniechęciły jego spadkobierców, i tym sposobem zakład trafił do nowych właścicieli, Wiktoryny Więckowskiej i ks. Michała Żygulińskiego. Uzdrowisko znów zaczęło dobrze prosperować, jednak jego rozwój przerwała I wojna światowa. Po jej zakończeniu w Żegiestowie powstała istniejąca po dziś dzień spółka, dzięki której w okresie międzywojennym uzdrowisko należało do najlepszych i najnowocześniejszych w kraju. Wybudowano nowy, bardzo imponujący Dom Zdrojowy. W 1936 roku powstał bardzo luksusowy hotel Wiktor. Dynamiczny rozwój zakładu kolejny raz przerwał wybuch wojny. Po jej zakończeniu Zakład Zdrojowy został upaństwowiony, przybywali tam kuracjusze kierowani przez Fundusz Wczasów Pracowniczych, ale także we własnym zakresie. Obecnie rozwój Żegiestowa znowu nabrał tempa, ruszyło wiele inwestycji rewitalizacyjnych i planowanych jest wiele nowych przedsięwzięć.
W Żegiestowie leczone są głównie choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego oraz schorzenia reumatologiczne. Mikroklimat miejscowości oraz lokalne wody źródlane mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Malownicza rzeka Poprad zachęca do spacerów jej brzegiem, wędkowania oraz spływów kajakowych. Okoliczne lasy zapewniają udane grzybobrania. Z całą pewnością Żegiestów-Zdrój jest wspaniałym miejscem do zregenerowania sił i zadbania o zdrowie.