Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Zwardoń - informacje

Wieś w Polsce położona w województwie śląskim, bezpośrednio przy granicy polsko-słowackiej. Osada zawiązała się około XVII wieku. Początkowo mieszkańcy zajmowali się wypasem owiec i hodowlą bydła. Pierwszy raz osada pojawiła się na mapie w XVIII wieku. Przez jakiś czas stanowiła własność rodu Wielopolskich, następnie należała do hrabiego Szembeka, a później została wykupiona przez Albrechta i Karola Habsburgów. Pod koniec XIX wieku istniała już linia kolejkowa do Zwardonia, z miasto można było dotrzeć m.in. do Krakowa, Lwowa i Wiednia. Utworzono również węzeł pocztowy. Pierwsza szkoła w miejscowości powstała w 1901 roku. Osada nabrała charakteru miejscowości turystycznej w latach 30-tych XX wieku. Stała się wówczas popularnym miejscem zimowego wypoczynku i uprawiania sportów zimowych. Kursowały już pociągi nawet z Warszawy, dzięki czemu wieś odwiedzali turyści z całej Polski. Po okresie wojennym w XX wieku miejscowość nadal rozwijała się w kierunku turystycznym. 
Miejscowość jest znanym ośrodkiem turystyki zimowej, w Zwardoniu znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura narciarska, we wsi istnieje kilkanaście wyciągów oraz profesjonalnie przygotowane trasy zjazdowe. Od niedawna funkcjonuje tam pierwszy wyciąg krzesełkowy. Wyjątkowy mikroklimat miejscowości przyczynia się do tego, że pokrywa śnieżna zanika bardzo późno i często znakomite warunki narciarskie panują jeszcze na początku wiosny. Latem jednak również nie można narzekać na nudę w tej okolicy. Piękne tereny górskie zachęcają do pieszych wędrówek, w okolicy znajduje się kilka bardzo urozmaiconych szlaków turystycznych, można również przemierzać okolice szlakami słowackimi. Zwardoń jest idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji w górach, można tam w pełni korzystać z dobrodziejstw górskiego klimatu oraz zadbać o swoją kondycję.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.