Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Złotów - informacje

Miasto położone niedaleko Piły w województwie wielkopolskim. Miasto powstało w XIV wieku, jednak pierwsze pisemne wzmianki o mieście datowane są na XVI wiek. Pierwszy raz pieczęć z herbem Złotowa pojawiła się w dokumencie z 1549 roku. W 1619 roku powstała w mieście parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Parafii nadano m.in. folwark z ogrodem warzywnym i sadem, jezioro oraz kapitał początkowy. W XVII wieku wzniesiono zamek na wyspie Jeziora Miejskiego. W 1657 roku miasto ucierpiało wskutek oblężenia przez wojska szwedzkie. Akt lokujący miasto na prawie magdeburskim został wydany przez Andrzeja Karola Grudzińskiego w 1665 roku. Pod koniec wieku miejscowość stała się własnością rodziny Działyńskich. Na początku XVIII wieku miasto spustoszyła epidemia. Po rozbiorach Polski Złotów stał się częścią zaboru pruskiego. W XIX wieku do Złotowa doprowadzono linie kolejowe, powstał tam browar i elektrownia, miejscowość szybko się rozwijała. Po wojnach światowych w pierwszej połowie XX wieku miejscowość szybko podjęła dalszy rozwój gospodarczy. 
W mieście znajdują się liczne wspaniałe zabytki, które warto zobaczyć. Charakterystycznym elementem panoramy Złotowa jest dawna wieża ciśnień pochodząca sprzed I wojny światowej. Miłośnicy architektury z pewnością zainteresują się XVIII-wiecznym Pałacem Działyńskich, utrzymanym w konwencji klasycystycznej. Interesującym obiektem jest także szachulcowa kamienica, w której obecnie mieści się Muzeum Ziemi Złotowskiej. W miejscowości zobaczyć można wiele niezwykłych kościołów, do których należy kościół św. Stanisława Kostki, kościół św. Rocha czy kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Atrakcyjność pejzażu miejskiego podnoszą liczne pomniki, w tym pomnik jelenia - zwierzęcia, które znajduje się w herbie miasta. Każdego dnia o godzinie 12.00 po hejnale miejskim i sygnale myśliwskim, jeleń wykonuje obrót wokół własnej osi. Bardzo atrakcyjnym miejscem spacerowym w Złotowie jest Promenada nad Jeziorem Miejskim, której częścią jest kładka nad rzeką Głomią, dzięki której powstała wygodna trasa do terenów rekreacyjnych parku "Zwierzyniec".

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.