Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Zembrzyce - informacje

Wieś położona w Beskidzie Makowskim, nieopodal ujścia rzeki Paleczka do Skawy w województwie bielskim. Jest to najstarsza osada na terenie dzisiejszego powiatu suskiego. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1333 roku, jednak są przypuszczenia, że powstała ona jeszcze w XIII wieku. Wieś wchodziła wówczas w skład księstwa oświęcimskiego, za sprawą książąt został wzniesiony zamek obronny przy przeprawie na rzece Skawie. Obecnie zamek już nie istnieje, zostały po nim jedynie nieliczne ślady, jednak góra, na której się znajdował, cały czas nosi nazwę Zamczysko. Na przestrzeni wieków miejscowość stanowiła prywatną własność szlachecką, ród, do którego należała miejscowość, od jej nazwy przyjął nazwisko Zubrzyccy. Ostateczna, znana do dziś nazwa ukształtowała się w XVI wieku. W późniejszym czasie osada wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, jednak pozostawała przy tym miejscowością szlachecką. Z początkiem XX wieku wieś zaczęła słynąć w kraju z wysoko wyspecjalizowanego garbarstwa.
Miejscowość bezpośrednio sąsiaduje z Suchą Beskidzką, jednak bardzo blisko jest stamtąd do uzdrowiska w Rabce-Zdroju oraz rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II - Wadowic. Zembrzyce mogą być także idealną bazą wypadową do zwiedzania pięknego kompleksu leśnego Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. W okolicy znajduje się kilka interesujących szlaków pieszych, stanowiących prawdziwą atrakcję dla każdego miłośnika wędrówek i rekreacji na świeżym powietrzu. Czerwony szlak turystyczny wiedzie m.in. na Gołuszkową Górę oraz Żurawnicę, szlak czarny prowadzi na Groń Jana Pawła II, natomiast szlak niebieski biegnie m.in. na Makówkę. Będąc z Zebrzycach warto zobaczyć klasycystyczny dworek pochodzący z początku XIX wieku, oraz przeszło stuletni kościół. Miejscowość stanowi wspaniałe górskie letnisko, w którym można doskonale spędzić urlop i zregenerować siły.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.