Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Zebrzydowice - informacje

Wieś znajdująca się nad rzeką Piotrówką na historycznym Śląsku Cieszyńskim, przy granicy z polsko-czeskiej w województwie śląskim. Pierwsza historyczna wzmianka o osadzie pochodzi ze spisu zobowiązanych do płacenia dziesięcin Biskupstwu Wrocławskiemu. W początkowym okresie swojego istnienia była to wieś książęca, a w XV wieku przeszła na szlachecką własność prywatną. Na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniali się właściciele wsi. W drugiej połowie XV wieku prawdopodobnie został wybudowany zamek, przekształcony w XVIII wieku na barokowy pałac, powstał również przy nim zespół parkowy. W XIX wieku wieś została boleśnie doświadczona przez epidemię chorób, w wyniku której zmarło kilkudziesięciu mieszkańców. Pod koniec XIX wieku do osady doprowadzono linię kolejową, dzięki czemu wieś zaczęła się dynamicznie rozwijać. W 1919 roku ziemie dawnego Księstwa Cieszyńskiego podzielono między Polskę i Czechosłowację, i Zebrzydowice stały się miejscowością przygraniczną. Po drugiej wojnie światowej miejscowość zaczęła się rozwijać w kierunku turystycznym.  
Będąc w mieście warto zobaczyć kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, XVIII-wieczną plebanię oraz dawny zamek - budowlę pochodzącą z przełomu XV i XVI wieku, w XVIII wieku przebudowaną na pałac. Przez Zebrzydowice przebiegają atrakcyjne trasy rowerowe i szlaki turystyczne, do najciekawszych z nich należy Jastrzębski Szlak Krajoznawczy oraz Szlak Zamków nad Piotrkówką. Oczywiście położenie przy granicy polsko-czeskiej zachęca do odwiedzin w Czechach, najbliżej położone jest miasto Karviná, w którym można zobaczyć wiele pięknych zabytków. Spokojne, zaciszne Zebrzydowice z pewnością zapewnią wspaniały relaks i wypoczynek.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.