Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Ząb - informacje

Wieś położona na Pogórzu Gubałowskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego, w województwie małopolskim. Jest to jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce, jej teren obejmuje wysokości od 910 m n.p.m. do 1013 m n.p.m. Pierwsze historyczne wzmianki o wsi pochodzą z 1620 roku, kiedy została ona nadana rodzinie Zdanowskich. W kolejnych latach kilka razy miejscowość zmieniała właścicieli, w końcu w 1763 roku starościna nowotarska Anna Radziwiłłówna podzieliła ziemie między poddanych. W XIX wieku miejscowość stanowiła samodzielną gromadę, będącą częścią "państwa zakopiańskiego", należącego do rodziny Homolacsów. Pod koniec XIX wieku we wsi powstała pierwsza szkoła, rozpoczęto także budowę kościoła, która została zakończona wkrótce po I wojnie światowej. Jest to drewniany kościół św. Anny, przepiękna budowla, którą można podziwiać w Zębie do dziś. Niedaleko kościoła znajduje się pięknie usytuowany, obsadzony limbami cmentarz, skąd przy dobrej pogody roztacza się wspaniały widok na Tatry.
W Zębie można zobaczyć wiele pięknie rzeźbionych kapliczek i krzyży, będących nieodłączną częścią kultury i tradycji miejscowych górali. Miejscowość znajduje się na trasie przebiegu Szlaku Papieskiego, na pamiątkę przejazdu papieża Jana Pawła II przez miejscowość ustawiono wieżyczkę papieską. Od lat 60-tych XX wieku w miejscowości działa zespół regionalny "Zbójnicek", który prezentuje muzykę góralską, ale także zwyczaje ludowe oraz twórczość góralskich autorów. Życie kulturalne miejscowości kształtuje aktywna działalność lokalnego Oddziału Związku Podhalan. Ząb jest idealnym miejscem do pieszych wycieczek w góry oraz uprawiania narciarstwa. W poszukiwaniu rozrywek turystycznych można wybrać się do pobliskiego Zakopanego. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek, jednak w pobliżu górskiego centrum turystycznego Polski.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.