Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Zawoja - informacje

Wieś położona u stóp Babiej Góry w dolinie rzeki Skawica, w rejonie Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Makowskiego, w województwie małopolskim. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XVI wieku, była ona wówczas połączona ze wsią Skawica. Obie osady przez należały do starostwa lanckorońskiego aż do rozbiorów Polski, w 1772 roku miejscowość znalazła się w zaborze austriackim. W 1836 roku oficjalnie wprowadzono dzisiejszą nazwę "Zawoja". W połowie XIX wieku wieś została spustoszona za sprawą klęski nieurodzaju, w wyniku której na tym obszarze panował wielki głód. Rozprzestrzeniały się również epidemie chorób, co dodatkowo osłabiło miejscową populację. W XIX wieku w Zawoi utworzono ośrodek produkcji żelaza, będący zakładem pomocniczym huty w Makowie Podhalańskim. Już w okresie międzywojennym miejscowość nabrała charakteru letniskowego. Po II wojnie światowej do roku 1991 stacjonowało tam Wojsko Ochrony Pogranicza. Obecnie miejscowość słynie głównie ze swoich warunków narciarskich, stała się popularnym ośrodkiem turystycznym.
Miłośnicy sportów zimowych w Zawoi poczują się jak ryby w wodzie. Znajdują się tam wyciągi narciarskie oraz kolej linowa. Jednak nie tylko zimą Zawoja przyciąga turystów, latem wielką atrakcję stanowią piesze szlaki turystyczne, dzięki którym można zwiedzać i podziwiać piękne beskidzkie tereny. Warto wybrać się także na wędrówki ścieżkami edukacyjnymi Babiogórskiego Parku Narodowego. Do najciekawszych obiektów w miejscowości należy XIX-wieczny kościół św. Klemensa, multimedialne muzeum - Centrum Górskie "Korona Ziemi", Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego, elektrownia wiatrowa oraz Skansen. Warto wybrać się do tej górskiej miejscowości i poczuć tamtejszy wyjątkowy klimat. Jest to idealne miejsce do wypoczynku o każdej porze roku.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.