Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Zator - informacje

Miasto położone w województwie małopolskim, pomiędzy Krakowem a Oświęcimiem. Miejscowość położona jest nad rzeką Skawą, szeroko słynie z miejscowych hodowli karpia królewskiego, jest to stolica historycznego regionu "Dolina Karpia". W Zatorze cyklicznie odbywa się Święto Karpia. Miejscowość po raz pierwszy jest wzmiankowana w 1228 roku w dokumencie przekazania miejscowości w darowiźnie kasztelanowi Klemensowi. On zaś ufundował klasztor sióstr benedyktynek i ofiarował mu tą osadę. W 1292 roku książę cieszyński Mieszko nadał Zatorowi prawa miejskie. Na przestrzeni XV i XVI wieku miasto było stolicą księstwa zatorskiego. Następnie miasto zostało włączone do terytorium Królestwa Polskiego. W czasie rozbiorów Polski Zator znalazł się pod zaborem austriackim. W XIX wieku w miejscowości rozwijał się drobny przemysł, dzięki czemu miasto odnotowało wzrost gospodarczy. W okresie od 1896 do 1934 roku Zator był pozbawiony praw miejskich.
Do najciekawszych zabytków miasta należy XIV-wieczny kościół św. Wojciecha i św. Jerzego, wspaniała budowla w stylu gotyckim. Innym interesującym obiektem jest zamek książęcy zbudowany w 1445 roku, parter jest udostępniony dla turystów. W Zatorze można zobaczyć także pozostałości murów miejskich, wspomniane kompleksy stawów hodowlanych, których tradycja sięga czasów średniowiecza, oraz zabytkowe cmentarze. Zator ze względu na swoje położenie jest również idealną bazą wypadową do zwiedzania najciekawszych miejsc w Małopolsce, jak zabytkowe śródmieście Krakowa, dawny obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Kopalnia Soli "Wieliczka".
Zator słynie również ze swoich atrakcji rozrywkowych, w mieście znajduje się Lunapark "Zatorland", na który składa się Park Ruchomych Dinozaurów, Park Owadów, Park Mitologii, Park Bajek i Stworzeń Wodnych oraz Park Świętego Mikołaja. Wielką atrakcją miasta będzie "EnergyLandia" - park rozrywki na najwyższym światowym poziomie. Miłośnicy spokojnego wypoczynku i rekreacji z pewnością docenią tamtejsze bogate łowiska, idealne do relaksu z wędką nad wodą. Na entuzjastów aktywnego wypoczynku czekają tamtejsze liczne trasy rowerowe oraz szlaki piesze. Zator bez wątpienia jest bardzo interesującym miastem, które warto odwiedzić.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.