Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Zabierzów Bocheński - informacje

Wieś znajdująca się nad Wisłą, nieopodal Krakowa, w województwie małopolskim. Pierwsza historyczna wzmianka na piśmie o istnieniu miejscowości pochodzi z I połowy XIV wieku. Wieś została ulokowana w 1347 roku. W XV wieku miejscowość należała do Boturzyńskich. W 1521 roku wieś wraz z okolicą została zakupiona przez króla Zygmunta I Starego. Za sprawą tej transakcji włości królewskie bezpośrednio graniczyły na tym obszarze z dobrami biskupstwa, co było przyczyną wielu zatargów. Ten stan rzeczy utrzymywał się do I rozbioru Polski w 1772 roku. Zaborca austriacki włączył obie części tych majątków ziemskich do dóbr Niepołomickich. W 1939 roku ziemie dawnego majątku zostały rozparcelowane. Do najciekawszych zabytków miejscowości należy XIX-wieczny murowany kościół, w którym można zobaczyć Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, oraz wspaniałe stacje drogi krzyżowej, malowane na płótnie.
Ta spokojna miejscowość zapewnia komfortowy wypoczynek w zacisznej okolicy, jest to również idealne miejsce jako baza wypadowa do pieszych wędrówek po Puszczy Niepołomickiej. Ten wspaniały kompleks leśny z pewnością docenią wszyscy wielbiciele pieszej turystyki oraz pięknych okoliczności przyrody. W Puszczy zorganizowane są także szlaki rowerowe, co stwarza idealne warunki do aktywnego wypoczynku. Na terenie kompleksu leśnego znajduje się wiele rezerwatów, m.in. ostoja żubrów, rezerwat Długosz Królewski, Gibiel, Lipówka czy Dębina. Puszcza Niepołomicka charakteryzuje się pierwotną, bardzo urozmaiconą przyrodą, zamieszkuje ją wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Leśne wędrówki dostarczają nie tylko wspaniałych widoków, ale są też bardzo korzystne dla zdrowia, m.in. dzięki obecności naturalnych olejów eterycznych w powietrzu.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.