Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Włodowice - informacje

Wieś położona w województwie śląskim, pomiędzy Myszkowem a Zawierciem, niedaleko Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1220 roku, należała ona do klasztoru Kanoników Regularnych w Mstowie. W pierwszej połowie XIV wieku w drodze wymiany miejscowość przeszła na własność króla Władysława Łokietka, który następnie przekazał ją miejscowemu szlachcicowi. W XV wieku osada została odsprzedana mieszczanom krakowskim, później często zmieniała właścicieli, aż stała się własnością rodu Pileckich. Następnymi właścicielami byli Firlejowie, później m.in. Męcińscy, a ostatnim rodem, którego własnością była ta miejscowość byli Polescy. Za ich panowania wieś przeżyła swój rozkwit, Michał Poleski założył tam prywatną szkołę, przy której mieściło się laboratorium, ponadto utworzył imponującą bibliotekę, a także zbiór minerałów i okazów roślinnych, skatalogowanych w zielnikach. Na przełomie XIX i XX wieku włodowicki pałac odwiedzali liczni przedstawiciele różnych dziedzin nauki zarówno z Polski jak i z zagranicy. 
Na szczególną uwagę zasługuje wspomniany pałac, którego ruiny do dziś można zobaczyć we Włodowicach. Jest on prawdziwym pomnikiem historii tej okolicy, świadkiem zdarzeń, które trwale wpisały się w dzieje miejscowości. Powstał on w miejscu dawnego dworu należącego do rodziny Firlejów, który został spalony w czasie potopu szwedzkiego. Przebywał w nim sam król Jan III Sobieski oraz król August III Sas. Swój okres świetności pałac przeżył pod koniec XIX wieku. W wyniku działań wojennych z pierwszej połowy XX wieku budynek został poważnie uszkodzony. Aktualnie pozostałości pałacu stanowią własność skarbu państwa. W miejscowości warto zobaczyć również XVIII-wieczny kościół św. Bartłomieja, kilkukrotnie przebudowywany i odnawiany. Włodowice to urocza, spokojna miejscowość, która stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek w zacisznej okolicy.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.