Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Węgorzewo - informacje

Miasto położone nad rzeką Węgorapą, przy jeziorze Mamry oraz Święcajty w województwie warmińsko-mazurskim. Początki osadnictwa na tym terenie związane są ze staropruskim plemieniem Galindów, których gród został zdobyty przez Krzyżaków w 1256 roku. Powstał tam wówczas drewniany zamek, a wokół niego narosła osada, wzmiankowana w 1341 roku. Miejscowość została zniszczona przez księcia Kiejstuta w czasie wojny z Krzyżakami. Pod koniec XIV wieku Zakon wzniósł murowany zamek przy Węgorapie. Powstałe tam miasteczko nazwano Angerburg, która to nazwa utrzymała się aż do 1945 roku. Miasto zostało ulokowane na początku XV wieku, a w 1450 roku posiadało już rozbudowaną administrację miejską. Pierwszy kościół w miejscowości zbudowano z drewna, został on zniszczony w pożarze w 1608 roku. Świątynia, która do dnia dzisiejszego znajduje się w mieście, powstała w 1611 roku. W XVIII wieku miejscowość dotykały klęski żywiołowe oraz liczne epidemie. 
W XIX wieku miasto uległo poważnym zniszczeniom wskutek wojen napoleońskich, sytuację gospodarczą pogorszył również upadek rodzimego rzemieślnictwa, które nie było w stanie konkurować z wielkoskalowym zachodnim przemysłem. Dopiero po I wojnie światowej sytuacja miasta zaczęła się poprawiać, głównie za sprawą rozwoju turystyki, co umożliwiało bardzo atrakcyjne pod tym względem położenie Węgorzewa. Niestety bardzo trudnym okresem dla miasta była II wojna światowa, na zakończenie której Armia Czerwona spaliła miasto. W wyniku tego zdarzenia miejscowość utraciła ogromną większość zabudowań, nowo powstałe budynki nie zachowywały już dawnego charakteru. Obecnie bardzo ważnym aspektem rozwoju miasta jest turystyka, aktualnie jeszcze głównie sezonowa, jednak w przyszłości planuje się jej rozciągnięcie na cały rok.
Miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie, okoliczne jeziora stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Będąc w mieście warto zobaczyć tamtejszy Zamek Krzyżacki, wielokrotnie przebudowywany i pełniący rozmaite funkcje na przestrzeni wieków. Bardzo ciekawym obiektem jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, którego dodatkową atrakcją jest garncarnia, w której każdy może spróbować swych sił w tym rzemiośle. W sierpniu odbywa się tam Międzynarodowy Jarmark Folkloru, który niezmiennie przyciąga turystów. Innym wydarzeniem, z którego miasto słynie w całej Polsce jest odbywający się tam od 1991 roku Seven Festival, połączony z konkursem młodych zespołów. Warto odwiedzić także Muzeum Tradycji Kolejowej, w którym znajduje się ekspozycja poświęcona zabytkom kolei. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą wybrać się do pobliskiego Parku Linowego urządzonego w zabytkowej śluzie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na turystów w Węgorzewie.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.