Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Węgierska Górka - informacje

Wieś położona w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim nad rzeką Sołą w województwie śląskim. Miejscowość znajduje się w połowie drogi między Żywcem a granicą polsko-słowacką. Pierwsze wzmianki o osadzie w okolicy Węgierskiej Górski pochodzą z 1477 roku, z czasu sporu o te ziemie między królem polskim Kazimierzem Jagiellończykiem a władcą Węgier Maciejem Korwinem. W 1709 roku został założony folwark przez Franciszka Wielopolskiego, który był zalążkiem dzisiejszej miejscowości. W 1838 dziedzic z Wielopolskich założył we wsi hutę żelaza, od tego czasu miejscowość zaczęła się coraz szybciej rozwijać. Pod koniec XIX wieku do huty doprowadzono linię kolejową, co otworzyło nowe możliwości zbytu wytwarzanych towarów. 
Kiedy wybuchła II wojna światowa, Węgierska Górka wsławiła się waleczną obroną przed okupantem niemieckim. W czasie wojny wielu mieszkańców było czynnie zaangażowanych w działalność konspiracyjną. Po zakończeniu wojny miejscowość była rozbudowywana, szczególnie w zakresie wewnętrznej infrastruktury. Dopiero w drugiej połowie XX wieku została samodzielną jednostką terytorialną, wcześniej funkcjonowała jako osiedle robotnicze wsi Cięcina. Obecnie jest siedzibą gminy oraz stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów. Szczególnie warte obejrzenia są tamtejsze zabytki, w tym kościoły: św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Przemienienia Pańskiego, a także kaplice: Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Matki Bożej Różańcowej. Warto również wybrać się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, a także zobaczyć dawną łaźnię Odlewni Żeliwa. Piękne krajobrazy podziwiać można z tamtejszej platformy widokowej.
Wspaniałe, malownicze tereny Beskidu zwiedzać można także konno, dzięki znajdującym się w okolicy stadninom. Do pieszych wędrówek zachęca ścieżka przyrodnicza "Gościnny Las", Trakt Cesarski z wyznaczonymi przystankami tematycznymi czy Szlak Papieski, którego początek znajduje się przy Obelisku Jana Pawła II w centrum Węgierskiej Górki. Bardzo interesującym miejscem są Bulwary nad Sołą, biegnące wzdłuż górskich potoków oraz prawego brzegu Soły. Znajduje się tam pięknie oświetlony wiszący most łukowy zbudowany z afrykańskiego drewna. Innym przyciągającym uwagę miejscem jest Aleja Zbójników, której powstanie możliwe było w wyniku pleneru rzeźbiarskiego, który odbył się w tym miejscu. Można tam zobaczyć wspaniałe rzeźby o tematyce zbójeckiej. Węgierska Górka jest miejscem dostarczającym wiele wrażeń, które niewątpliwie warto odwiedzić.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.