Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Wdzydze Kiszewskie - informacje

Kaszubska miejscowość położona na Pojezierzu Kaszubskim, na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest otoczona przez jeziora: Radolne, Jelenie i Niedźwiadek. Osada zawiązała się około XVII wieku, we wsi mieszkało wówczas kilkanaście osób. Ze względu na nieurodzajną glebę była to osada biedna, w dodatku ze względu na swoje położenie w dużym stopniu odcięta od świata. Mieszkańcy każdego roku w okresie od wiosny do jesieni wyjeżdżali pracować do Saksonii i Meklemburgii. Do rozwoju miejscowości przyczyniło się w znacznym stopniu małżeństwo Gulgowskich, którzy w 1906 roku zakupili XVIII-wieczną drewnianą chatę w tej miejscowości i utworzyli tam pierwszy w Polsce skansen. Poświęcili wiele czasu i ciężko pracowali nad popularyzacją lokalnej kultury i uchronieniem jej od zapomnienia. Od tego czasu miejscowość zaczęła nabierać charakteru turystycznego. 
Przez lata muzeum się rozrastało i obecnie stanowi Kaszubski Park Etnograficzny o powierzchni ponad 22 hektarów. Można tam zobaczyć wspaniałe regionalne zabytki architektoniczne, takie jak dwory, chałupy, budynek szkolny, karczmy, kościół, kuźnia, wiatraki, warsztaty rzemieślników oraz budynki gospodarcze. Dzięki wiernemu odtworzeniu wnętrz zwiedzanie skansenu stanowi prawdziwą podróż w czasie - można się poczuć zupełnie jak dawni mieszkańcy Kaszub i Kociewia. Dodatkową atrakcją dla grup zorganizowanych są lekcje muzealne, podczas których można sprawdzić się w pisaniu gęsim piórem czy spróbować swoich sił w malarstwie na szkle czy tworzeniu tradycyjnych wycinanek. Dzięki bogactwu okolicznych jezior Wdzydze są obecnie jedną z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na Kaszubach. Można tam uprawiać sporty wodne, a także beztrosko wypoczywać w pięknym otoczeniu przyrody. Przebiega tamtędy turystyczny Szlak Kaszubski, co dodatkowo zachęca do wyruszania na wędrówki po malowniczej okolicy.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.