Wadowice - informacje

Miasto położone nad rzeką Skawą, na Pogórzu Wielickim w województwie małopolskim. Jest to miasto rodzinne papieża Jana Pawła II, dzięki czemu stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1327 roku, jednak już wtedy posiadała ona prawa miejskie, co jasno wskazuje, że musiała powstać znacznie wcześniej. W tym samym roku erygowano parafię pw Wszystkich Świętych. W 1564 roku Księstwo Zatorskie, w którego skład wchodziły Wadowice stało się częścią terytorium Królestwa Polskiego. W okresie od XVI do XVIII wieku miasto wykształciło bardzo zaawansowany jak na ten okres system samorządowy. W czasie rozbiorów Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim. W XVIII wieku został wybudowany trakt handlowy Lwów-Wiedeń, którego trasa przebiegała przez Wadowice. Ten czynnik odegrał znaczną rolę w późniejszym rozwoju miasta, które w krótkim czasie stało się również znaczącym ośrodkiem administracyjnym w regionie. 
W XIX wieku w mieście osiedli karmelici, którzy wznieśli kościół w stylu neoromańskim oraz klasztor. Na początku XX wieku Zakon Pallotynów utworzył "Collegium Marianum", w którym mieściło się seminarium duchowne, natomiast Karmelici zaczęli w tym czasie prowadzić prywatne gimnazjum. Niedługo potem w mieście rozpoczęły działalność siostry nazaretanki, które otworzyły ochronkę dla sierot oraz internat. W czasie dwudziestolecia międzywojennego w Wadowicach szczególnie rozwijała się kultura i oświata. W owym okresie istniała tam jedyna w powiecie szkoła średnia. Ukończył ją i zdał w niej maturę Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Warto wspomnieć również o licznych organizacjachj artystycznych, w mieście działało m.in. kilka grup teatralnych oraz koło literacko-plastyczne. Rozwój miasta wstrzymał wybuch II wojny światowej, kiedy okupant dotkliwie doświadczył społeczność miasta. Po wojnie w Wadowicach powstało wiele nowych szkół i zakładów pracy, podjęto również przerwaną działalność artystyczną. 
Miasto stało się szeroko znane w 1978 roku, kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Jan Paweł II odwiedził miasto trzykrotnie, w latach 1979, 1991 i 1999. W 1992 roku podniósł tamtejszy kościół na starym rynku do rangi Bazyliki Mniejszej. Obecnie znajduje się w niej relikwia Ojca Świętego. By umożliwić turystom zwiedzanie miasta śladami papieża, utworzono Szlak Karola Wojtyły, łączący jedenaście punktów w mieście, z którymi papież związany był w młodości. W okolicy znajduje się wiele turystycznych tras pieszych i rowerowych, również przebiega tamtędy Szlak Architektury Drewnianej. W mieście nie zabraknie również atrakcji dla osób ceniących sobie aktywne spędzanie czasu, znajduje się tam m.in. kryta pływalnia, wypożyczalnia rowerów, kręgielnia, ściana wspinaczkowa czy park linowy. Ciekawą atrakcją jest całoroczny tor buggy w pobliskich Rudzach, a także stadnina koni. Interesującą propozycją aktywnego wypoczynku są spływy kajakowe Skawą, możliwe dzięki przystani wodnej i wypożyczalni kajaków.