Uście Gorlickie - informacje

Beskidzka wieś położona w dolinie rzeki Ropy w województwie małopolskim, nieopodal jeziora Klimkówka. Osada powstała w XV wieku, była własnością rycerskiego rodu Gładyszów. Pierwsza wzmianka o istnieniu miejscowości pochodzi z 1413 roku. Przez długi czas głównym problemem okolicy było zbójnictwo. Obszar ten wielokrotnie ucierpiał także za sprawą najazdów wojsk siedmiogrodzkich, ponadto na tym terenie toczyły się walki konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi. W czasie rozbiorów Polski Uście trafia pod zabór austriacki, zaborca wprowadza nieznany dotąd pobór rezerwy wojskowej, co też czyni w czasie wybuchu I wojny światowej, której działania bardzo poważnie wyniszczyły okolice. 
W czasie dwudziestolecia międzywojennego wieś powoli wracała do normalnego trybu życia, jednak nie udało się jeszcze wszystkiego odbudować kiedy wybuchła II wojna światowa. Na obszarze dzisiejszej gminy nie było ciężkich walk, jednak lata okupacji niemieckiej były bardzo ciężkie dla miejscowej ludności. Wiele osób zostało wywiezionych do obozów zagłady lub na przymusowe roboty na terytorium III Rzeszy. Po zakończeniu wojny rozpoczął się pobór ludności łemkowskiej do Armii Czerwonej, a w czasie przeprowadzania akcji "Wisła" Łemkowie z tego obszaru zostali wysiedleni na ziemie odzyskane. W drugiej połowie XX wieku miejscowość rozwijała się, powstawały nowe instytucje oraz zakłady.
Obecnie jest to bardzo atrakcyjna turystycznie miejscowość, przyciągająca głównie niebywałym pięknem okolicznych krajobrazów. Jest to idealne miejsce na zaciszny odpoczynek w otoczeniu malowniczych górskich widoków. Panuje tam łagodny klimat, czyste powietrze sprzyja rekonwalescencji i wspiera powrót do zdrowia, a także działa bardzo korzystnie na ogóle funkcjonowanie organizmu. W okolicy stworzone są świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a także można tam wybierać z szerokiej oferty turystyki konnej, oferowanej m.in. przez Stadninę Koni Huculskich w sąsiednim Gładyszowie oraz wiele innych stadnin. Szlaki piesze umożliwiają również zwiedzanie przygranicznych terenów Słowacji. Warto wybrać się także do uzdrowiska w pobliskiej Wysowie-Zdroju, a także zwiedzić lokalne zabytki. Turystów przyciągają także liczne imprezy cykliczne, jak Łemkowska Watra, Dni Huculskie, Święto Rydza, Lato z Radą i wiele innych atrakcyjnych wydarzeń.