Tczew - informacje

Miasto położone nad Wisłą na Kociewiu w województwie pomorskim. Należy do najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim. Pierwsza wzmianka na piśmie o mieście pochodzi z 1198 roku, kiedy miejscowość wraz z okolicą została nadana zakonowi Joannitów przez księcia Grzymisława. Na przełomie XII i XIII wieku w Tczewie wybudowano zamek i miejscowość została stolicą księstwa. Jest to jedyny w Polsce przypadek, kiedy samorząd miejski powstał wcześniej, aniżeli zostały nadane prawa miejskie. Kilka lat po stworzeniu Rady Miejskiej, w 1260 roku zostały nadane prawa miejskie przez Sambora II. Miasto dynamicznie się rozwijało, powstała komora celka na Wiśle, port i mennica miejska, a pod koniec XIII wieku powstał kościół. Od początków XIV wieku do zawarcia pokoju toruńskiego miasto znajdowało się pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego. W 1577 roku miasto niemal w całości spłonęło, a po odbudowaniu zostało dotknięte zniszczeniami wskutek wojen szwedzkich. W czasie zaborów miasto trafiło pod panowanie pruskie.
W XIX wieku do miasta doprowadzono linię kolejową, która stała się częścią szlaku Berlin - Królewiec. Tczew rozwijał się gospodarczo i zwiększała się tam liczba mieszkańców. Wybudowano także mosty na Wiśle, które spełniają swą funkcję także obecnie. I wojna zakończyła się dla mieszkańców miasta wyzwoleniem przez armię gen. Józefa Hallera, na pamiątkę tego dnia 30 stycznia jest uroczyście obchodzony w mieście Dzień Tczewa. W okresie międzywojennym w Tczewie powstała pierwsza w Polsce Szkoła Morska, przeniesiona później do Gdyni. W dniu wybuchu drugiej wojny światowej Tczew był jednym z pierwszych zaatakowanych punktów, niemieckie bombowce ostrzelały dworzec kolejowy, okolice mostu na Wiśle oraz koszary wojskowe. Po zakończeniu działań wojennych Tczew był jednym z najbardziej wyniszczonych polskich miast. Po wojnie mieszkańcy podjęli trud odbudowy miasta, i obecnie jest to atrakcyjna gospodarczo i turystycznie miejscowość.
Do najstarszych zabytków miasta należą pozostałości murów obronnych. Tczew był miastem potężnie ufortyfikowanym, jednak w XIX wieku zaczęto rozbiórkę obiektów obronnych. W mieście można zobaczyć piękne, zabytkowe kościoły, jak kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego czy kościół podominikański św. Stanisława Kostki. Do ciekawych obiektów należy tczewski ratusz, budynek poczty, a także zabytkowa zabudowa starówki, którą może się pochwalić miasto. Warte uwagi jest Muzeum Wisły, charakterystyczna wieża ciśnień czy wiatrak typu holenderskiego pochodzący z początku XIX wieku. Pięknym miejscem do spacerów i wypoczynku jest tczewski Park Miejski. Z Tczewa pochodził znany muzyk Grzegorz Ciechowski, na jego domu rodzinnym znajduje się dziś tablica upamiętniająca artystę. Co roku w mieście odbywa się Festiwal Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, którego częścią jest ogólnopolski konkurs piosenki, wyłaniający nowe, młode talenty.