Sztutowo - informacje

Wieś letniskowa położona na Żuławach Wiślanych w województwie pomorskim. Dokładna data powstania osady jest trudna do ustalenia. Wiadomo, że w początkowym okresie swojego istnienia należała do Książąt Pomorskich, następnie przeszła na własność Zakonu Krzyżackiego. W 1432 roku w miejscowości powstała karczma, za sprawą której miejscowość mogła dalej się rozwijać. Niedługo potem zbudowano stadninę dla koni rycerzy Zakonu. Krzyżacy czerpali korzyści z łowiectwa w okolicznych lasach, połowu ryb na Zalewie Wiślanym oraz z eksploatacji lokalnych zasobów bursztynu. W wyniku rozstrzygnięć wojny 13-letniej osada przynależała do Gdańska. W trakcie wojen szwedzkich w XVII wieku obszar Żuław i Mierzei Wiślanej stanowił jeden z głównych celów ataku. Miejscowość dotkliwie odczuła skutki walk. Po zakończeniu wojen na nowo się rozwijała, głównie jako osada rybacko-rolnicza. Już w XVIII wieku była największą miejscowością na Mierzei. 
W XIX wieku do wsi zaczęli przybywać pierwsi letnicy. Wiązało się to z przepełnieniem turystami miejscowości nadmorskich położonych bliżej gdańska. W krótkim czasie Sztutowo stało się kolejnym atrakcyjnym punktem na letniej mapie polskiego wschodniego wybrzeża. W sztutowskim dworze przez jakiś czas mieszkał wraz z rodziną filozof Artur Schopenhauer, przebywał tam również car Rosji Piotr Wielki razem z carycą Katarzyną. Okres drugiej wojny światowej był dla miejscowości wyjątkowo trudny. Na jej terenie w 1939 roku powstał Obóz Koncentracyjny Stutthof, w którym zginęły dziesiątki tysięcy ludzi. Po zakończeniu wojny miejscowość zaczęła nabierać charakteru typowo turystycznego i dziś jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku nad morzem. 
Wyjątkowym walorem okolicy jest tamtejsza piękna, pierwotna przyroda. Turystów oczywiście przyciąga czysta, szeroka plaża. Gmina w całości położona jest na terenie Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana". Warto zobaczyć gęste nadbrzeżne bory sosnowe, przez które wiodą szlaki piesze, nordic walking i rowerowe. Jednym z nich jest Szlak Zielony "Przez sztutowskie lasy". Pasjonaci historii z pewnością z chęcią wybiorą się na szlak "Muzealny", na którym zobaczyć można dawne obiekty obozowe, zatrzymać się w Muzeum Stuthoff, a także zobaczyć różnorodne krajobrazy przyrodnicze okolicy. Do okolicznych atrakcji turystycznych należą przystań żeglarska z wypożyczalnią sprzętu wodnego "Marina Baltica" czy Most Czterech Pancernych, znany z serialu "Czterej Pancerni i Pies", a także kolej wąskotorowa, którą można dotrzeć do sąsiednich miejscowości na Mierzei. To tylko niektóre z propozycji spędzania czasu, które oferuje turystom Sztutowo.