Piekoszów - informacje

Wieś położona jest w województwie świętokrzyskim. W dokumentach pierwszy raz miejscowość została wymieniona w 1337 roku, a w 1366 roku w miejscowości istniał już murowany kościół pw. św. Jakuba Apostoła, który niestety nie doczekał obecnych czasów, został rozebrany w XIX wieku, ponieważ stan budynku nie pozwalał na jego użytkowanie. W dawnym kościele od 1705 roku znajdował się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przeniesiony później do nowej świątyni. Od 1884 roku funkcjonuje we wsi nowy kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym znajdują się takie zabytkowe obiekty jak XVIII - wieczny obraz Chrystusa Boleściwego i późnobarokowa kamienna chrzcielnica. 
Malownicze usytuowanie wsi na skraju Gór Świętokrzyskich między rzeką Bobrza i Łośna zapewnia piękne krajobrazy okolicy oraz wyjątkowe walory naturalne. Część gminy Piekoszów znajduje się na obszarze Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Warto wspomnieć, że okolica pełna jest obiektów historycznych takich jak pomniki, obeliski i przydrożne kapliczki, będące pamiątką dawnych wydarzeń, w dużej mierze związanych z powstaniem styczniowym i dwiema wojnami światowymi. Na terenie gminy znajdują się liczne jaskinie, jak Jaskinia Piekło, Jaskinia Pajęcza oraz najdłuższa odkryta w Polsce poza obszarem Tatr - "Chelosiowa Jama". Bardzo atrakcyjna dla zwiedzających jest Jaskinia w Sztolni Zofia na Miedziance, gdzie można zjechać w dół szybem kopalnianym i podziwiać podziemne jeziorka oraz kolorowe krystalizacje na ścianach.
Do najciekawszych obiektów miejscowości należy Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim oraz Sanktuarium Maryjne, a także Młyny nad Wierną Rzeką (Łośna). W okolicy znajdują się liczne pomniki przyrody, jak odsłonięcia geologiczne w Gałęzicach i Zajączkowie czy zagłębienie krasowe w Łaziskach. Warto odwiedzić również lokalne rezerwaty przyrody: "Moczydło" i "Góra Miedzianka". Zwiedzanie okolicy ułatwiają dwie ścieżki rowerowe, szlaki piesze i szlak pieszo - rowerowy "Wierna Rzeka - szlak przyjazny dla przedszkolaka" utworzony w ramach projektu "Widzimy, słyszymy, czujemy - wszystkimi zmysłami region odkryjemy". Niezwykle atrakcyjna jest także Geologiczna Ścieżka Dydaktyczna, której trasa zachwyci nie tylko miłośników różnorodnych form skalnych.