Pasym - informacje

Miasto położone na Pojezierzu Olsztyńskim, nieopodal Szczytna w województwie warmińsko-mazurskim. Na terenie miasta znajdują się trzy jeziora: Kalwa, Leleskie i Gromskie. Na półwyspie jeziora Kalwa już w VI - VIII wieku istniał gród Galindów, nazwany "Okrągłą Górą". Został on zniszczony w wyniku wojen plemiennych, a nowy gród powstał w miejscu dzisiejszego miasta i w 1254 roku na mocy porozumienia biskupa warmińskiego z Zakonem Krzyżackim został włączony do województwa warmińsko-mazurskiego. W 1336 roku na grodzie założono wieś kościelną Henrykowo, wzniesiono kościół i zamek. Pod koniec XIV wieku miejscowość została zajęta przez Krzyżaków i uzyskała prawa miejskie oraz nową nazwę - Passenheim od mistrza krzyżackiego Konrada von Rothensteina. Miasto rozwijało się, rozbudowywało i bogaciło, w krótkim czasie zyskało sławę za sprawą swoich wyrobów sukienniczych i uprawy buraka cukrowego. XV wiek przyniósł jednak klęski powodowane wojnami polsko-krzyżackimi, chorobami i pożarami.
Na mocy pokoju toruńskiego w 1466 roku Pasym stał się własnością Zakonu Krzyżackiego. Traktat krakowski z 1525 roku przydzielił miasto przekształconym z Zakonu Prusom Książęcym. Pasym traci na znaczeniu względem rozwijającego się prężnie Szczytna. Aż do XIX wieku miasto cierpi w wyniku wojen, wybuchów epidemii oraz pożarów na szeroką skalę. XIX wiek przyniósł miasto spokój i rozwój, rozbudowywano infrastrukturę miejską, zakładano nowe instytucje. Dwie wojny światowe na początku XX dość poważnie nadwyrężyły miasto, które po wojnie zaczęło na nowo rozkwitać. Przybywało mieszkańców, nowym kierunkiem rozwoju miasta stała się turystyka. W 1946 roku miejscowości zostały odebrane prawa miejskie, jednak przyznano je ponownie w 1997 roku. Z pewnością to najstarsze miasto na Mazurach warte jest odwiedzenia.
Dziś do najciekawszych zabytków miasta należy XIX-wieczny Ratusz, zachowane fragmenty murów obronnych, kościół ewangelicko-augsburski z XIV wieku czy dawna wieża ciśnień. Niewątpliwie największą atrakcję turystyczną stanowią okoliczne jeziora, przyciągające turystów swoim niezwykłym pięknem. Zagospodarowane brzegi stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku nad wodą, a obfite występowanie ryb w jeziorach doceniane jest przez coraz większą liczbę wędkarzy. Warto również wybierać się na spacery w leśne okolice miasta, gdzie podziwiać można piękno lokalnej przyrody oraz wypatrzeć m.in. takie zwierzęta jak łosie, dziki, jenoty, bocian czarny, sokół czy bażant. Stare lasy sosnowe regionu są terenem wyjątkowo bogatym w występowanie różnorodnych gatunków. Spokojna i malownicza okolica sprawia, że turyści niezwykle chętnie wracają do Pasymia.