Olszanica - informacje

Wieś położona w Bieszczadach między Leskiem a Ustrzykami Dolnymi w województwie podkarpackim. Pierwsza wzmianka na piśmie o miejscowości pochodzi z 1436 roku. Pierwszymi właścicielami wsi była rodzina Kmitów, jednak miejscowość bardzo często zmieniała właścicieli. Na przełomie XIX i XX wieku wieś należała do Jordanów, a ostatnimi włodarzami byli Jasieńscy. Po II wojnie światowej wieś atakowana była przez UPA, w wyniku czego zniszczeniu uległ most kolejowy, kilka budynków stacyjnych, drewniane mosty drogowe oraz kilkanaście domów. 
We wsi znajduje się szlachecki dwór przebudowany na pałac w XX wieku. Pierwotny budynek pochodził prawdopodobnie z XVI/XVII wieku. Pałac okala nawodniona fosa, obok znajduje się staw rekreacyjny. Mieszczą się tam również dwa zabudowania dworskie - oficyna i kuźnia. Obecnie pałac zaadaptowany jest na hotel. W okolicy znajdują się szlaki spacerowe i górskie, dzięki którym zobaczyć można najpiękniejsze miejsca tych terenów. W sąsiednich wsiach istnieją stadniny konne, co umożliwia zwiedzanie okolicy również konno. Warte zobaczenia są lokalne ekomuzea: "W krainie bobrów" oraz "Zielony Cień". Należy też podkreślić, że Olszanica stanowi doskonałą bazę wypadową w Bieszczady.
Do okolicznych atrakcji należą Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Muzeum Młynarstwa i Wsi w pobliskich Ustrzykach Dolnych, największe sztuczne jezioro w Polsce - Solińskie, rezerwat żubra w Mucznem czy skansen w Sanoku. Oczywiście cały obszar przecinają liczne trasy turystyczne, dzięki którym można w pełni podziwiać niebywały urok Bieszczad.