Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem SANO

Okuninka - informacje

Wieś o profilu turystyczno-wypoczynkowym, znajdująca się nad Jeziorem Białym w województwie lubelskim. Wspomniane jezioro od 2000 roku ma wody I klasy czystości, a w okolicy znajdują się jeszcze jeziora: Czarne, Glinki i Święte. Doskonale rozwinięta baza turystyczna wokół Jeziora Białego każdego roku w sezonie przyciąga ogromną liczbę turystów. Bogate zaplecze gastronomiczne, plaże, kawiarnie i bary, a także boiska do gier są niewątpliwymi udogodnieniami wypoczynku nad jeziorem. Nad Jeziorem Białym można także pojeździć konno, bawić się w parku linowym czy wybrać się na rejs wodny. Oprócz tego istnieje możliwość korzystania z wypożyczalni sprzętów wodnych, a pasjonaci wędkarstwa z pewnością docenią łowiska na okolicznych jeziorach i rzekach, które mogą pochwalić się szeroką gamą występujących tam gatunków ryb. 
Nieopisanym magnetyzmem przyciąga tamtejsza przyroda. Wyjątkowe Pojezierze Łęczyńsko - Włodawskie słynie z uroku. Warto wybrać się do mieszczącego się tam Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, w których znajdują się unikalne obszary bagienne i torfowiska. Znaleźć tam można bardzo rzadkie rośliny, jak np. wierzba lapońska, rosiczka długolistna i pośrednia, grzybień północny czy osoka aloesowa. Wyjątkowym gatunkiem spotykanym na terenie rezerwatu jest żółw błotny, którego populacja na tym terenie jest najliczniejsza w Europie. Ponadto spotkać tam można takie gatunki jak orzeł bielik, puchacz czy cietrzew. Na Pojezierzu oprócz najbliżej położonego względem Okuninki Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się kilka innych obszarów o niezwykłych właściwościach przyrodniczych. Należą do nich Poleski Park Narodowy, Nadwieprzański Park Krajobrazowy, Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie, Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie oraz Poleski Park Krajobrazowy. Eksplorację turystyczną okolicznych terenów ułatwiają liczne szlaki. Pasjonaci piękna natury niewątpliwie zachwycą się pięknem tych okolic.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.