Muszyna - informacje

Miasto uzdrowiskowe położone w województwie małopolskim, przy granicy ze Słowacją. Gród w tym miejscu istniał już w XI wieku, istnieje prawdopodobieństwo, że mogło to być jeszcze dawniej. W XIII wieku pojawiły się pierwsze wzmianki na piśmie o Muszynie. Przypuszcza się, że prawa miejskie nadane zostały w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. W 1582 roku Jan Kochanowski napisał fraszkę "Do starosty muszyńskiego", tym samym zachował na zawsze imię Stanisława Kempińskiego. Miasto utrzymywało się głównie z handlu i na tym bogaciło się, liczba mieszkańców wzrastała, w Muszynie osiedlali się także przybysze z zagranicy. 
Drugim podstawowym zajęciem osadników była uprawa ziemi, która zmarginalizowała starą tradycję wypasania owiec. Rozwijało się także rzemiosło, powstały pierwsze cechy rzemieślnicze. Na początku XVII wieku Muszyna słynęła z bezwzględnego sądu, na stałe zatrudniony był także kat. Dzięki temu jednak w okolicy udawało się utrzymać porządek, spadła częstotliwość rozbojów i kradzieży. Rozwój miasta przerwał rozbiór Polski, na pierwszy plan w zaborze austriackim wysunęła się Krynica. Na początku XX wieku podjęto badania lokalnych wód, które wykazywały właściwości lecznicze. Dzięki staraniom burmistrza Antoniego Jurczaka w okresie międzywojennym Muszyna uzyskała status uzdrowiska. W 1934 roku Muszyna odzyskała prawa miejskie, prężny rozwój przerwał wybuch wojny. Koniec II wojny światowej nie przyniósł jednak pokoju na okolicznych ziemiach, toczyły się tam walki z Ukraińską Powstańczą Armią. Po ustabilizowaniu się sytuacji miasto powoli odbudowywało się i ponownie zaczęło funkcjonować jako uzdrowisko.
Działalność uzdrowiska w Muszynie przerwała II wojna światowa, ale ponownie została podjęta dopiero w 1958 roku. Zastój ten był spowodowany brakiem kuracjuszy. Po wznowieniu działalności Muszyna bardzo szybko stała się popularna, głównie za sprawą walorów swoich wód mineralnych, które zawierają takie minerały jak sód, potas, magnez, żelazo, wapń i selen. Dzięki nim możliwe jest leczenie takich chorób jak nieżyt oskrzeli, choroby płuc, przełyku, dróg żółciowych czy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. 
Muszyna jest miastem pełnym atrakcji. Warto odwiedzić tamtejsze Ogrody Zmysłów oraz pięknie zagospodarowany Park Zdrojowy Baszta. Całe miasto ozdabiają liczne figury kwiatowe, przy których chętnie fotografują się turyści odwiedzający uzdrowisko. W mieście można pójść na pływalnię, wędkować nad rzeką Poprad, a zimą korzystać z bogatej infrastruktury sportowej, do której nalezą wyciągi narciarskie, lodowisko czy trasy narciarskie. Zobaczyć można wspaniałe zabytkowe cerkwie, zabudowę mieszkalną czy ruiny XIV-wiecznego zamku. W okolicy znajduje się duża ilość bardzo atrakcyjnych szlaków, zachęcających do pieszych wędrówek po górach. Warto wybrać się także do pobliskiego Złotego, gdzie można pojeździć konno oraz zobaczyć wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej - mofetę na bagnistym dnie potoku Złockiego. Te i wiele innych atrakcji czekają na turystów i kuracjuszy. Z miasta pochodzi popularna woda "Muszynianka".